• IAN

Arter’den dolu dolu 2022 programı

Arter’in 2022 programında, odağına insanı ve doğa fikrini alan, hem koleksiyondan hem de koleksiyon dışından oluşturulan yeni sergiler yer alıyor. Kurum, yeni müzik alanında üretim yapan öncü müzisyen ve bestecileri bir araya getiren yeni ve en yeni Müzik Festivali’nin üçüncü edisyonunu da bu sene çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek.Cengiz Tekin, ‘Burada Su Yok, Yalnızca Taş Var’ Fotoğraf: Hadiye Cangökçe

Arter hem çevrimiçi ortamda hem de günümüzün gerektirdiği hijyen ve mesafe kurallarıyla Dolapdere’deki binasında düzenlenen etkinlikleri ve yayınları aracılığıyla, yeni yılda da çağdaş sanatı geniş kitlelerle buluşturmayı sürdürecek. Arter’in 2022 programında, odağına ağırlıklı olarak insanı ve doğa fikrini alan, hem koleksiyondan hem de koleksiyon dışından oluşturulan yeni sergiler yer alıyor. Yeni yılda Arter’de ilk olarak Emre Baykal’ın küratörlüğünde, Arter Koleksiyonu’ndan seçilen yapıtları çocukluk ve oyun kavramları etrafında bir araya getiren OyunBu | ThisPlay başlıklı grup sergisi izleyicilerle buluşacak.

2022 baharında Melih Fereli küratörlüğünde, kurumun Bill Fontana’ya Grundig desteğiyle özel sipariş ederek Arter Koleksiyonu’na kattığı “İo’nun Yeni Sesi” adlı ses/video yerleştirmesinin dünya prömiyeri gerçekleştirilecek. Doğa kavramı etrafında kurgulanan Locus Solus başlıklı grup sergisinin ve Ahmet Doğu İpek’in Arter’deki sergi mekanı için ürettiği yerleştirmelerinin yanı sıra çizim ve resimlerine de yer veren kişisel sergisinin küratörlüğünü Selen Ansen üstlenecek. Arter’in, koleksiyon dışından yapıtları uyku teması etrafında bir araya getiren grup sergisi ise Eda Berkmen küratörlüğünde gerçekleşecek.

Yeni müzik alanında üretim yapan öncü müzisyen ve bestecileri bir araya getiren Yeni ve En Yeni Müzik Festivali’nin üçüncü edisyonu, 25-27 Şubat 2022 tarihleri arasında çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek. Sanat yönetmenliğini Matthias Osterwold’un üstlendiği festivalin bu yılki edisyonu, Arter’in sergilerinden yola çıkan performansların yanı sıra söyleşi, film ve atölye çalışmalarına da yer veren etkileşimli bir deneyim sunacak.

İzleyicilerini gerekli sağlık önlemleri çerçevesinde ağırlayan Arter’de, Yağmur Ormanı V (varyasyon 3), Füsun Onur: Opus II – Fantasia, Tedbir ve Candeğer Furtun sergileri de izle- yiciyle buluşmaya devam ediyor.

Arter’in, sergiler bağlamındaki yorumlama etkinlikleri, rehberli tur, seminer ve atölyeleri ile performansları hem çevrimiçi platformda hem de gerekli mesafe kurallarıyla fiziksel ortamda gerçekleşiyor. Arter Pazartesi hariç her gün açık. Tüm sergilere giriş 24 yaş altı izleyiciler için her gün; Perşembe günleri ise her yaştan izleyici için ücretsiz. Taksim’den ve Tepebaşı’ndan ücretsiz servis araçlarıyla Arter’e ulaşılabiliyor.


Arter’de 2022 Sergileri

OyunBu Küratör: Emre Baykal 17 Şubat - Galeri 1 ve Galeri 2 Küratörlüğünü Emre Baykal’ın üstlendiği OyunBu başlıklı grup sergisi, Arter Koleksiyonu’ndan seçilen yapıtları çocukluk ve oyun kavramları etrafında bir araya getiriyor. Sergi, oyunun özgürleştiriciliğini; gerçekliği askıya alışı ve yeniden kurgulayışındaki kural tanımazlığını; gündelik olanın dışına taşma ve tamamen kendine ait bir düzen ve anlam üretme şekillerini sanat yapıtları ve bu yapıtların sundukları deneyimler bağlamında araştırmayı hedefliyor. Sanatın hem oyun kurucu hem oyun bozucu niteliklerini birlikte ele alan OyunBu sergisi, rekabet, gerilim, şans, taklit, ritüel, sihir, esrime ve haz gibi kavramların izini sürerken, hem yetişkinler hem de çocuklar için aslında kazananı olmayan ya da herkesin kazandığı bir oyun alanı açıyor.

Grup Sergisi Küratör: Eda Berkmen 19 Mayıs - Galeri 0 Eda Berkmen küratörlüğünde Arter’in giriş kat galerisinde gerçekleşecek grup sergisi, uyku temasına odaklanıyor. Sergi, bilişsel süreçlerdeki değişim ve düşük yoğunlukta fiziksel aktiviteyle tanımlanan ve canlıların yaşamlarını sürdürebilmeleri için temel bir gereksinim olan bu durağan ve gizemli dinlenme durumuna farklı yaklaşımlar sunuyor.


Bill Fontana: İo’nun Yeni Sesi Sesli Dizi 5 Küratör: Melih Fereli 10 Mart - Karbon Arter’in Sesli Dizi serisi kapsamında ve Kurucu Direktörü Melih Fereli’nin küratörlüğündeki beşinci sergisinde, kurumun Bill Fontana’ya özel sipariş ettiği ses/video yerleştirmesinin dünya prömiyeri gerçekleşecek. “İo’nun Yeni Sesi” isimli yerleştirme, Fontana’nın 8 kanallı dijital kayıt cihazı, akustik mikrofonlar, hidrofonlar ve hızölçerlerden oluşan taşınabilir kayıt stüdyosu aracılığıyla, bir bölümü su altında olmak üzere İstanbul Boğazı’nın çeşitli noktalarında, ayrıca Theodosius (Şerefiye – 5. yüzyıl) Sarnıcı ve Bazilika (Yerebatan – 4. yüzyıl) Sarnıcı’nda gerçekleştirdiği video ve ses kayıtlarını temel alıyor. Sanatçının Acoustical Visions (Akustik Görüntüler) başlıklı serisi dahilinde hayata geçirdiği bu çok ekranlı ve çok kanallı yapıt, Arter’in performans salonlarından Karbon’un gelişmiş teknik altyapısı sayesinde ziyaretçilerin zaman ve mekan algısını kuşatarak işitsel ve görsel kompozisyonlardan oluşan duyumsal ve dinamik bir dünya yaratıyor.


Locus Solus Küratör: Selen Ansen 31 Mart - Galeri 3 ve Galeri 4 Selen Ansen’in küratörlüğünü üstlendiği Locus Solus başlıklı grup sergisi, Arter Koleksiyonu’ndan seçilen yapıtlarla, birkaçı yeni ve mekana özgü üretimleri bir araya getiriyor. Doğa kavramı etrafında kurgulanan sergi, izleyiciyi yeraltı, göksel ve yerüstü alemler, bilinçaltı alanlar, var olmuş ve yitirilmiş veya düşlenmiş ve hiç var olmamış yerlerle çeşitli manzaralar arasında bir yolculuğa davet ediyor. Arter’in 3. ve 4. kat galerilerine yayılan Locus Solus, maden, bitki, hayvan ve insan varoluşları arasındaki ilişkileri, doğa ve kültürün birbirlerine nüfuz etme biçimlerini tekrar düşünmeyi amaçlıyor. Her biri kendi başına bir dünya oluşturan yapıtlar, doğayı mitolojilerin, kolektif inanç ve ritüellerin, bireysel deneyimlerin, toplumsal korkuların ve arzuların beslediği ve biçimlendirdiği, kültürel ve tarihsel bir yapı olarak düşünmeyi öneren bir deneyim sunuyor.


Ahmet Doğu İpek Küratör: Selen Ansen 19 Mayıs - Galeri -1 Selen Ansen’in küratörlüğünü üstlendiği sergi, Ahmet Doğu İpek’in çizimleri, resimleri ve Arter’deki sergi mekanı için farklı malzemelerle ürettiği yerleştirmelerden oluşuyor. Son iki yılda şekillenen eserler, bu dönemin makro ve mikro olgularının yarattığı iklimi soyutlayarak yansıtıyor.Emine Ekinci, ‘İsimsiz’

IstanbulArtNews | Şubat 2022

121 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör