• Öykü Terlemez

Avangard ve interaktif bir sergi

Her yaz sanat etkinliklerine ev sahipliği yapan The Bodrum EDITION, bu yıl fotoğraf sanatçısı Mathieu Forget’ninL’invitation au Voyage - Yolculuğa Davet adlı interaktif sergisini sanatseverlerin ilgisine sunuyor. Fransız Kültür Merkeziyle ortaklaşa yapılan sergi projesi İstanbul, İzmir ve Ankara’da yapılacak daha büyük bir serginin ilk bölümü.

The Bodrum EDITION, ‘Flying Man’ olarak bilinen dünyaca ünlü fotoğraf sanatçısı ve yaratıcı yönetmen MathieuForget’nin L’invitation au Voyage - Yolculuğa Davet adlı interaktif sergisini yaz boyunca sanatseverlerle buluşturuyor. “Sergi adını Charles Baudelaire’in ünlü şiirinden alıyor. Fotoğrafları çekerken aynı zamanda bir film de çektik ve bu sergi bir nevi benim bu şiiri kendi hayal gücüm ve hareketimle birlikte görsel olarak yorumlamam.” diyen Mathieu Forget, İstanbul, Ankara, İzmir, Kapadokya ve Bodrum’da çekmiş olduğu 10 fotoğraftan oluşan sergisini 21 Mayıs günü Bodrum EDITION’da sanatseverlerin ilgisine sundu. Artırılmış gerçeklikle üretilen eserlerden oluşan seçki, sanatseverlere bir uygulama aracılığıyla fotoğrafların arkasında yer alan kısa dans filmlerini izleme imkanı sunuyor. Aynı zamanda fotoğraflardan her biri (“Twilight”, “Tapis d’Orient”, “90 Degree”, “Inception”, “Le Derviche Volant”, “Applause”, “Ankara”, “La Montgolfière”, “AKM & Up”) çekildiği yeri, sanatçının kişisel yolculuğunu ve sanatçının Fransız kökenlerini temsil ediyor.

Fransız Kültür Merkezi ile ortaklaşa başlayan sergi projesi hakkında Forget “Bu projede Fransız Kültür Merkezi’nin bulunduğu şehirlere gitmek istedim. Sonra Kapadokya’ya ait çok sayıda rüya kadar güzel fotoğraf ve video gördüm ve gerçek hayatta da bu kadar güzel olup olmadıklarını yakından görmek istedim” diyor. Sanatçı, Bodrum’da başlayarak Türkiye’nin farklı şehirlerinde de devam edecek sergi projesi hakkında sorularımızı yanıtladı.
Hareketli fotoğraflar çekme serüveniniz nasıl başladı?

Son üç yıldır hareketli fotoğraflar konusunda bir tutkum oluştu. Hatta insanlar fotoğraflarımı satın almak için Instagram üzerinden bana mesajlar göndermeye başladılar. Aslında en başlarda fotoğraflarımın bu kadar ilgi görmesini beklemiyordum, benim için de çok güzel bir sürpriz oldu. Bugün ise işlerim sayesinde insanlarda merak duygusu yaratmaya, insanlara sükunet ve hafiflik duygusunu iletmeye çalışıyorum. Umarım fotoğraflarım insanlara dünyayı keşfetmeleri, yeni insanlarla tanışıp birlikte bir şeyler üretmeleri ve en önemlisi kendi hayallerine doğru kendi kanatlarıyla uçmaları için ilham verebilir.


Bodrum’u daha önce ziyaret ettiniz mi?

Burada bir sergi açma fikri nasıl ortaya çıktı? Evet, daha önce gelmiştim. Bodrum’un yerel kültür ile lüksün harika bir karışımı olduğunu düşünüyorum. Ben de deniz kenarı bir yerde büyüdüğümden, bu güzel deniz ve hava sanki evimdeymişim gibi hissettirdi. The Bodrum EDITION bu projeme eşlik etti. Gezimizin başlangıcında bizi ağırladılar ve proje tamamlandıktan sonra ise birlikte çok şey konuşup, kafa yorduk. EDITION markasını seviyorum ve bu sergiyi başlatmak için mükemmel bir birliktelik olacağını düşündüm.


Bu sergideki eserlerinizi The Bodrum EDITION’a özel mi ürettiniz?

Hayır bu Fransız Kültür Merkezi ile birlikte yapacağımız daha büyük bir projenin bir parçası.


Sanat severler tarafından serginiz ve eserleriniz nasıl karşılandı?

Sergimi görenlerin genel olarak beğendiğini düşünüyorum. Bu benim üçüncü sergim. Bu yüzden her zaman öğrenmeye devam ediyorum ve geri bildirim almaktan zevk alıyorum. Ancak artırılmış gerçeklikle hayata geçirdiğim bu proje benim için de bir ilkti ve bence kamuoyu tarafından çok iyi karşılandı. Sergiyi izleyen herkesin bir uygulama aracılığıyla her fotoğrafın arkasındaki kısa dans filmini izleyebilme imkanı vardı. Bu da serginin tamamını bir şekilde avangard ve interaktif yaptı. Hatta herkes direkt kendi sosyal medyası üzerinden de paylaşım yapabildi.


Türkiye’de yer alan sanat projelerini takip ediyor musunuz? Beğendiğiniz sanat eserleri veya sanatçılar var mı?

Refik Anadol’un çok büyük bir hayranıyım. Mehmet Ali Uysal ile de fikir alışverişinde bulundum ve çalışmalarını yakından takip ediyorum. Türkiye’de kesinlikle çok sayıda harika sanatçı olduğunu düşünüyorum ve daha fazla kişiyle tanışacağımı umuyorum. Birçoğuyla işbirliği veya ortak proje yapacak olma fikri beni çok heyecanlandırıyor.


İlerleyen günlerde Türkiye’nin başka yerlerinde de sergi projeleriniz var mı?

The Bodrum EDITION, İstanbul, Ankara ve İzmir’de yapılacak daha büyük bir serginin ilk bölümü. Ankara’da Ağustos ayının sonlarında başlayacak olan Solo Çağdaş Dans Festivali kapsamında CerModern Müzesi’nde sergimin gösterimi olacak.


IstanbulArtNews | Temmuz - Ağustos

43 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör