• IAN

Batıbeki, YapıKredi Bomontiada’da

Güncelleme tarihi: 26 May

Kezban Arca Batıbeki’nin PULP FICTION 3 isimli kişisel sergisi 10-31 Mayıs tarihleri arasında YapıKredi Bomontiada’da seyircileri bekliyor.


Bomontiada’da seyircileri bekliyor.

Batıbeki bu kişisel sergisinde de, önceki çalışmalarının çoğunda olduğu gibi merkeze ilgiyi talep eden baskın bir imge olarak, fantezi dünyasında olduğunu hissettiğimiz kadını alıyor. Resim sanatında çok uzun zaman geçerli olan hakim algı erkeklerin “eylediği” kadınların da “boy gösterdiği” yolundadır. Bu düşünce yapısına göre, erkek gözetleyen, kadın ise gözetlenendir ve bu şekilde edilgenleştirilen kadın nesneleşir, görsel bir nesneye, bir imaja dönüşür. Kezban Arca Batıbeki, bu algının iç yüzüne işaret eder ve bir şekilde nesneleştirmenin etkisiz kılınmasına katkıda bulunur çünkü bu resimlerde kimliği belirsizleşen figür erkektir.

Röntgenci, tehditkar, nüfuz edici erkek, belli belirsiz varlığıyla bir gölge gibi gezinir. Erkek figürlerin baskı ve zorbalık kurma arzusu silah imgesi aracılığıyla açığa çıkar. Bu aynı anda hem güç gösterisinin hem de zaafın fonksiyonudur. Buradaki esas, sanatçının herhangi bir kimliği temsil etmek yerine, onu ustalıkla bir imgede ele geçirmesidir.

Batıbeki’nin hemen her çalışmasında nostalji öğeleri belirgindir. PULP FICTION 3 başlıklı son sergisindeki neonlar gibi alt kültür, klişe, kitsch ve pop kavramları sanatsal üretiminin dokusuna işler. Resimlerinden foto-kolajlarına, enstalasyonlarından kısa filmlerine tüm sanatsal üretimlerinde, sıradan görünen imgeler birer ikona dönüşür. Sanatçının yapıtlarında yer bulan her nesne, aslında tarihin mevcut anındaki toplumsal zihniyetin ve kültürel deneyimlerin ortak donanımları olarak başkalaşır, başkalaşım süreçleri sıradan olana aşkın bir aura kazandırır. Nihai olarak yapıt, seçilen öğelerin gelişigüzel yeniden düzenlenmesi değil, bir iç görünün ifadesidir.

Son kişisel sergisinde Batıbeki, her sergisinde denediği yenilikçi yaklaşımını sürdürerek neonlu işlere ağırlık verirken, yeni jenerasyona göz kırpan NFT çalışmalarına da yer veriyor. GROHE Türkiye’nin desteğiyle ve Cue Art Space organizasyonuyla gerçekleşen sergi, Pazar ve Pazartesi günleri dâhil olmak üzere YapıKredi Bomontiada’da ziyarete açık olacak.

Cue Art Space Hakkında

Cue Art Space, sanatçılara, sanat projelerine ve koleksiyonerlere rehber olmak, birlikte iş birliği alanları oluşturmak için var olan bir sanat platformudur. Cue Art Space, lokal ve uluslararası sanat üretimini yakından takip ederek çalışmakta, aktif sanat kariyerlerini uzun yıllar devam ettiren usta sanatçıların yanı sıra kariyerlerine yeni başlayan sanatçıları da temsil etmekte ve desteklemektedir. Cue Art Space, İstanbul ve Berlin sanat ekseninde konumunu belirlemiştir.Kezban Arca Batıbeki

IstanbulArtNews | Mayıs 2022

48 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör