• Öykü Terlemez

Beyoğlu Kültür Yolu’na Ankara ayağı

Istanbul ve Ankara’nın, tarihi, güncel kültür zenginliklerine canlılık katmak, sahip oldukları kültürel mirası dünya vitrinine taşımak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Beyoğlu ve Başkent Kültür Yolu Festivalleri, 28 Mayıs - 12 Haziran tarihlerinde, aynı anda iki şehirde sanatseverlerle buluşuyor.


Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, AKM’de 9 Mayıs tarihinde düzenlenen tanıtım toplantısında, Beyoğlu ve Başkent Kültür Yolu festivallerinin yakın zamanda İzmir ve Diyarbakır’ı da kapsayacak geniş bir etkinlik ağına dönüşeceğinin müjdesini verdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 28 Mayıs - 12 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilen Beyoğlu ve Başkent Kültür Yolu Festivalleri, 2 bine yakın etkinliğe ve 6 binden fazla sanatçıya ev sahipliği yapıyor. Festivaller, oluşturdukları rotayla her iki şehrin kültürel, mimari ve tarihi miraslarına dikkat çekerken farklı kültürel deneyimleri yaygınlaştırmayı amaçlıyor. Üç yıllık yoğun bir çalışmanın sonucunda oluşturulan ve geçen yıl ilk kez gerçekleştirilen Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nin yanı sıra bu sene Başkent Kültür Yolu Festivali de Ankara’da hayata geçiyor.

“Festivaller Başlıyor” sloganıyla 9 Mayıs’ta Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 1-16 Ekim tarihleri arasında Diyarbakır Sur Festivali’nin, 2023 Mayıs ayında ise İzmir’in Kültür Yolu rotalarına ekleneceğinin müjdesini verdi. “Hem yaşayanlar hem de ziyaretçiler için” yaklaşımı gözetilerek markalaştırılan rotalarda, festivaller süresince düzenlenecek yoğun etkinliklerin, geniş kitlelerin kültür zenginliklerine erişmesine ve bunları deneyimlemesine imkan sunacağını belirten Bakan Ersoy, bu rotaların festivaller sonrasında da kültürel hayata ivme kazandırmaya devam edeceğini sözlerine ekledi. Kültür Yolu Festivalleri’nin, hiç şüphesiz ev sahibi şehirlerin ve bölgelerin sosyal hayatını zenginleştireceğini, kültür zenginliğinin korunmasında, sahip olduğu özgün değerler vesilesiyle gelişmesinde ve uluslararası düzeyde tanınmasında etkili olacağını kaydeden Bakan Ersoy’un sözlerinden öne çıkan başlıklar şöyle:

“Türkiye, dünyada sadece birkaç örneğini görebileceğiniz, uluslararası seyahatlerde belirleyici olan ve ciddi ziyaretçi kitlelerini cezbeden, marka kültür-sanat festivallerine kavuşmaktadır. İstanbul öncü adımdı, Ankara ile başarımızı perçinleyeceğiz. Bu adımları 1-16 Ekim tarihleri arasında Diyarbakır Sur Festivali takip edecek. Seneye Mayıs ayı itibarıyla kültür yolu festivallerine İzmir’i de dâhil etmiş olacağız. Turizmin ülke çapında gelişmesine, şehirlerimizi marka şehirler yapmaya, eşsiz kültür mirasımızın yaşatılması ve tanıtılmasına, sanatta özgün ekollere sahip bir ülke konumuna gelmemize yönelik hedeflerimizde kararlılıkla ilerliyoruz. Attığımız her adım, hayata geçirdiğimiz her proje ve geleceğe dair yaptığımız tüm planlar birbiriyle bağlı, organik bir bütünün parçasıdır. ‘Turizm ve Kültür’ bu bütünün ismidir. Her bir başlık kendi içinde özgün değerler taşımakla birlikte ülkemizin sosyal, kültürel ve ekonomik hayatında büyümeye ve gelişmeye dair çok ciddi katkılar yapmaktadır.”

Beyoğlu Kültür Yolu gibi üç yıla yayılan yatırımların ve restorasyon çalışmalarının bir ürünü olan Başkent Kültür Yolu rotası; Cumhuriyet öncesi, Cumhuriyet Dönemi ve yeni çağdaş Ankara olmak üzere farklı dönemlere ait 70’ten fazla durak noktasından oluşuyor. Ankara’nın simgelerinden biri olan Ankara Kalesi, eşsiz değerde bir koleksiyona sahip yüz yıllık Anadolu Medeniyetleri Müzesi, 400 yıllık geçmişiyle başkentin en önemli dini yapıları arasında yer alan Hacı Bayram Veli Camii, Hamamönü tarihi kent dokusu, Roma medeniyetinin anıtsal yapıları olan Augustus Tapınağı ile Roma Hamamı gibi tarihi eserlerin yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restorasyonu yaptırılan Ankara Resim ve Heykel Müzesi, Etnografya Müzesi, Birinci Ulusal Mimarlık Dönemi’nin eşsiz eserlerinden İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi, Ziraat Bankası Müzesi, PTT Pul Müzesi ve CSO Ada Ankara gibi modern sanat yapıları, müzeler, sanat galerileri, tarihi yapılar ve anıtlar yaklaşık 4.7 km uzunluğundaki Başkent Kültür Yolu Festivali rotası üzerinde yer alıyor.

İstanbul ve Ankara’nın canlı kültür-sanat yaşamlarını ön plana çıkaran Beyoğlu ve Başkent Kültür Yolu Festivalleri, yediden 70’e herkesi mimariden edebiyata, resimden müziğe, tasarımdan tiyatroya kadar farklı disiplinlerden çok sayıda sanat etkinliğiyle buluşturuyor. Her iki festivalde de biletli etkinliklerin yanı sıra pek çok ücretsiz etkinlik ve açık hava sahnesi konserleri de yer alıyor. Festival boyunca çocuklar ve çocuklu aileler için özel etkinlikler düzenlenerek geleceğin sanatseverlerinin erken yaşta kültürel hayata katılımı teşvik edilecek. Kültürümüzün bir parçası olan gastronomiyle ilgili çeşitli faaliyetler de kültür yolu festivallerinde yerini alıyor.

Beyoğlu’nun tüm kültür sanat kurumları seferber

Alanında duayen sanatçıların ve 53 farklı sanat kurumunun katılımıyla gerçekleşecek olan Beyoğlu Kültür Yolu Festivali bu sene 84 farklı noktada, 4 bin 500’ün üzerinde sanatçının 1500’den fazla etkinliğine ev sahipliğine yapıyor. Beyoğlu Kültür Yolu Festivali tarihlerine tekabül eden süreçte, İstanbul Devlet Tiyatrosu, İstanbul Devlet Opera ve Balesi ve İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) gibi kurumların kendi programları dahilinde AKM’de düzenlediği bazı etkinlikler de izlenebilecek. AKM, festival süresince operadan dijital sanatlara, baleden söyleşilere geniş yelpazede bir seçki sunuyor.

Hem yerel sanatseverlerin yoğun ilgisine mazhar olan, hem de uluslararası platformda işlerinden söz ettiren çağdaş sanatçımız Refik Anadol, Beyoğlu Kültür Yolu Festivali için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından komisyon edilen “Rumi Dreams” adlı özel çalışmasını festival süresince AKM’de Tiyatro Fuaye alanında sanatseverlerle buluşturuyor.

Türkiye’nin ilk kadın seramik sanatçısı Füreya Koral’ın TBMM Koleksiyonu’nda yer alan eserlerinden bir seçki festival kapsamında Galataport’ta sanatseverlerle ücretsiz olarak buluşuyor. Hüsamettin Koçan ise Ayağımdaki Diken isimli kişisel sergisiyle AKM Galeri’de yer alıyor.

Festival boyunca Beyoğlu’ndaki sokaklar ve meydanlar da sahneye dönüşüyor. Galata Kulesi, Şişhane Meydanı, Fransız Sokağı, Tomtom Sokak, Odakule, Karaköy Vapur İskelesi ve daha pek çok yer; açık hava sahneleriyle festival havasını her yerde yaşatacak. Beyoğlu Kültür Yolu içinde yer alan sanat galerileri de kendi olağan programlarıyla Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nin içinde yer almakta. Festival kapsamında Beyoğlu’nda yer alan mekanlarda klasik sanattan dijital sanata, usta sanatçıdan gençlere, sanatın her alanından seçilen sergiler sayesinde toplumun tüm kesimlerini kucaklayan bir sergi yelpazesi halkla buluşuyor.

Başkent Kültür Yolu Festivali mimarı mirasa odaklanıyor

Cumhuriyetin ve modern Türkiye’nin inşasının şahitliğini yapan paha biçilmez tarihsel bir resim koleksiyonuna sahip Ankara Resim ve Heykel Müzesi, festival boyunca 75. Devlet Resim ve Heykel Yarışması ve sergisine ev sahipliği yapıyor. Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi, Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi, Sümerbank festival boyunca koleksiyonlarını sanatseverlerle buluşturuyor. Fotoğrafçılık alanında birçok önemli ödüle sahip olan Amerikalı fotoğrafçı Steve McCurry, festival süresince Ankaralı sanatseverlerle CerModern’de yeniden buluşuyor.

Romalı komutan Radames ile tutsak Habeş Prensesi Aida’nın imkansız aşkını konu alan ve sahnelendiği günden itibaren dünya opera repertuarının vazgeçilmezi haline gelen Giuseppe Verdi’nin ölümsüz eseri Aida operası Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından 28 Mayıs’ta Ankara Opera Sahnesi’nde sahneleniyor.

İKSV tarafından İstanbul Müzik Festivali kapsamında İstanbullu seyircilerle buluşturulan soprano Anna Prohaska ve kendisine eşlik eden şef Giovanni Antonini yönetimindeki Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, CSO Ada Ankara Ana Salon’da 8 Haziran tarihinde Ankaralı seyirciler için Mozart, Beethoven ve Haydn’ın bestelerini seslendiriyor.

Dünyanın en köklü orkestralarından olan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO), festival süresince çeşitli konserlerle klasik müzikseverlerin karşısına çıkacak. Şef Rengim Gökmen yönetimindeki CSO, 4 Haziran tarihinde dünyaca ünlü keman virtüözü Bomsori’ye eşlik edecek. Şef Cem’i Can Deliorman yönetiminde gerçekleşecek 29 Mayıs tarihli CSO konserinde ise dünyanın en iyi keman virtüözleri arasında gösterilen Maxim Vengerov, müzisyen kardeşler piyanist Birsen Ulucan ve kemancı Özcan Ulucan ile aynı sahneyi paylaşacak.

Beyoğlu ve Başkent Kültür Yolu Festivalleri’nde yer alacak tüm etkinliklerin listesini IAN ekibi sizler için derledi.


IstanbulArtNews | Haziran 2022

54 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör