• IAN

Bir dönemi kayıt altına alıyor

Kirkor Sahakoğlu’nun Paperworks isimli kişisel sergisi 10 Mart - 1 Mayıs tarihleri arasında GALERİ 77’nin Karaköy’deki mekanında görülebilir. Sergi, eş zamanlı olarak GALERİ 77 instagram ve YouTube kanallarında çevrimiçi olarak da izlenebilecek.



Sergi, Kirkor Sahakoğlu’nun pandeminin başladığı 2020 yılında, atölye imkanlarından uzak ‘evde kal’dığımız bir süreçte üretmeye başladığı kağıt işler arasından titizlikle seçilmiş olan, farklı boyutlarda kare formlu kağıt eserlerden oluşuyor. Sanatçı, alışılagelmiş çalışma mekanlarının uzağında, alışılagelmiş malzemelerin yokluğunda özüne dönmenin bir kurtarıcı olduğunu keşfederek kumaşları, tuvalleri ve hatta her şeyi bir yana bırakıp çok eskilere, çağlar öncesine gidip, kağıda sığınarak Paperworks serisini yarattı. Sahakoğlu, “Kare formunun,ana rahminde çalışırcasına, en çok kendimi özlediğim hatta yeniden keşfettiğim bu işlerin, hiyerarşiyi tamamıyla reddetmemin bir sonucu olarak çıktığını düşünüyorum. Çünkü kare formunun en belirgin özelliği ölçü ve sayıların olmaması. Her tarafı eşit olduğunda artık ne ölçünün bir önemi vardır ne de sayılar barındırır. Büyük ya da küçüktür, her şey aynıdır. Dikey-yatay, cisim-mekan gibi temel karşıtlıkların var olmadığı bir uyum sistemidir. Kare sayesinde huzur ve güveni yaşadım. Geleceğe ümit dolu bakabildim hatta belki de direndim.” diyor. İnsanın kağıt ile bir sadakat ilişkisi olduğunu düşünen Sahakoğlu paperworks’ün yaratılma

hikayesini “Yaşadığımız olağanüstü süreç belleklerimizde yer etti ve ben de bu dönemi belleğin kuşaktan kuşağa aktarılmasında büyük payı olan kağıt ile kayıt altına almaya çalıştım. Her resme bir özgün baskı mantığıyla yaklaştığımda tıpkı baskı kalıpla- rını imha edercesine ‘sınırlı - sayılı’ ürettiğim bu resimler bir dönemin tanıkları olarak koleksiyonda yerlerini aldılar.” diye anlatıyor. Sanatçının paperworks isimli kişisel sergisi 1 Mayıs tarihine kadar Galeri 77’nin Karaköy’deki mekanında, Pazartesi–Cumartesi, 10.00-18.00 saatleri arasında sanatseverler tarafından ziyaret edilebilir. Eş zamanlı olarak çevrim içi ortamlardan da sergiye dair üç boyutlu sanal tur, çeşitli video ve paylaşımları “Galeri 77” sosyal medya hesapları ve internet sitesi üzerinden takip edilebilir.


IstanbulArtNews | Nisan 2022

58 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör