• IAN

‘Bodrum, İstanbul’un yazlığı oldu’

İLAYDA ABDİK ArtOn Galeri Direktörü ArtOn, bu yaz ikinci kez Bodrum Yalıkavak’ta sanatseverlerle buluşuyor. Elements Yalıkavak’taki galeri mekanında, küratörlüğünü Galeri Direktörü İlayda Abdik’in yaptığı Summer Dreamin adlı karma sergi, yaz ile gelen zihinsel arınmayı coşkulu bir ruha büründürüyor.

ArtOn, Elements Yalıkavak’taki sergisini 900 m2 bir ev içine yerleştirerek klasik ve steril beyaz küp düzeninden çıkıp, eserlerin ev ortamında nasıl görünebileceğine dair fikir veriyor.

ArtOn Bodrum, bu yaz ikinci kez Elements Yalıkavak’ta misafirleriyle buluşuyor. İlk edisyon, geçen sene yine aynı lokasyonda yer almıştı. Geçen sene gördüğümüz ilgiden son derece memnun kaldık. Bodrum’da evi olup yaşam alanını sanatla zenginleştirmek isteyen birçok yeni koleksiyonerle tanıştık. Bu sene de bu ilişkiler artarak devam ediyor. Yabancı turistlerin de ilgisi var ancak koleksiyonerlerimizin büyük çoğunluğu yerel. Sanatın metropolden sayfiyeye taşması heyecan verici bir durum. Bu sayede fiziksel ve enerji olarak farklı bir sanat deneyimi mümkün oluyor. Elements Yalıkavak, mimari ve eşsiz doğası ile büyüleyici bir yer. Sergiyi 900 m2 bir ev içine yerleştirmek ise klasik ve steril beyaz küp düzeninden çıkıp, eserlerin ev ortamında nasıl görünebileceğine dair fikir veriyor. Emre Arolat imzalı proje, inşa edildiği doğayla uyum içinde, neredeyse bir sergi alanı olmak üzere tasarlanmış. Yaşam alanları ve yatak odaları iki farklı adada toplanmış. Yüksek tavanlar, geniş beyaz duvarlar ve büyük pencereler ile eserler bir galeri sergisi gibi yerleştirilirken, villanın yerleş- tiği eşsiz coğrafya ile ilişki kurup gün ışığından beslenebiliyor. Elements Yalıkavak’taki galeri mekanımızda bir karma sergi kurguladık. Küratörlüğünü benim yaptığım Summer Dreamin adlı sergi, yaz ile gelen zihinsel arınmayı coşkulu bir ruha büründürürüyor. Sanatçılar Elements Yalıkavak’ın sakin ve huzurlu enerjisini bir form haline getiriyor. Ortaya çıkan dinginlik durakları ile her şeyden uzaklaşıp kendine yaklaşmanın mümkün olduğu bir alan yaratmayı hedefliyor. Yaz boyunca sürekli değişecek bu sergide, farklı kuşaklardan sanatçıların heykel, yeni medya, fotoğraf, resim, rölyef gibi medyumlardaki eserleri yer alıyor. Sergide, Ahmet Elhan, Bahadır Hızol, Damla Sari, Dolanbay, Enis Malik Duran, Gürsel Soyel, Hüseyin Aksoylu, Kerem Giriş, Koray Tokdemir, Mert Diner, Oddviz, Olcay Kuş, Onur Mansız, Ozan Türkkan, Ömer Emre Yavuz, Sencer Vardarman, Ufuk Yılmaz ve Ülgen Semerci’nin eserleri yer alıyor. İstanbul sakinlerinin önemli bir bölümü yazlarını Bodrum’da geçiriyor. Bodrum, İstanbul’un yazlığı oldu demek yanlış olmaz. İstanbul’da yaptığımız satışların kayda değer bir kısmı Bodrum’a gönderiliyor. Bu sebeple koleksiyoner kitlemizle birlikte bizim de yazlık galerimize geçmemiz doğal gelişen bir süreç oldu. Birçok galeri ve sanat platformu Bodrum’da sezonluk sergiler ve aktiviteler yapmaya başladı, son birkaç yılda bu daha da arttı. Bodrum’un yaz döneminin İstanbul’da daha sakin geçen sanat piyasasına enerji getirdiği bir gerçek. Aynı zamanda ArtOn Istanbul bu yaz ilk kez istanbul ve Bodrum dışında The Land of Legends Antalya’da da sanatseverleri ağırlamaya başladı. Yaklaşık 450 m2’lik galeri alanıyla ArtOn Antalya, galeri sanatçılarının yanı sıra misafir sanatçıların işlerinden oluşan bir seçkiyle yaza merhaba dedi. Sezon boyunca misafirleri ağırlamaya devam edecek.


IstanbulArtNews | Temmuz / Ağustos

53 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör