• Burcu Dimili

Şubat ayında bu sergileri mutlaka görün

Burcu Dimili Bu kış sanatseverler için sanatla dolu bir mevsim olarak devam ediyor. Şubat ayı birbirinden güçlü sergiler ile birlikte kapımızı çalıyor. Ay boyunca birçok rotada görebileceğiniz eserler izleyicileriyle buluşacak. Kimisi açılmış ve henüz ziyaret edemediğimiz kimisinin ise açılmasını heyecanla beklediğimiz sergilere sizler için göz attık.


Şubat sergileri soğuk günlerde eve kapanma planlarımızı bozmaya niyetli. Zira bu ay heyecanla beklediğimiz pek çok sergiye kavuşuyoruz. Cocoon’dan Zilberman’a, Ferda Art Platform’dan X-ist’e, Sanatorium’dan Versus Art Project ve Arter’e dek uzanan sanat rotamıza siz de davetlisiniz.


George Maciunas, ‘Flux Pinpon’, OyunBu sergisi, Arter

Videodaki Manzara Fişekhane-Cocoon 10 Aralık - 28 Şubat Contemporary İstanbul Vakfı’nın Fişekhane’de bulunan sanat alanı Cocoon’da, Nazlı Pektaş küratörlüğünde açılan Videodaki Manzara adlı sergi, manzaranın farklılaşan/dönüşen ve başkalaşan varlığına odaklanıyor. İçlerinde Ali Kazma, Antonio Cosentino, Berat Işık, Delal Eken, Ebru Ceylan, Ergin Çavuşoğlu, Ferhat Özgür, Hülya Özdemir’in yer aldığı sekiz sanatçının üretimlerini bir araya getiren sergi; merkezine yeryüzünü yerleştiriyor ve yeryüzüne video perspektifinden yaklaşıyor. Ekoloji, göç, kimlik, sosyal adalet ve insan hakları konularından referanslar içeren sergi hakkında küratör Nazlı Pektaş şu ifadede bulunuyor: “Günümüzün en temel sorunlarını göç, kimlik, ekoloji, sosyal adalet, insan hakları ihlalleri olarak sıralayabiliriz. Bu sergiyle tüm bu konuları video sanatının bize sağladığı olanaklar ile anlatma fırsatı yakalıyoruz. Diyebilirim ki, sergimiz- deki manzaralar aynı zamanda sosyo-politik analizin ve kültürel topoğrafyanın belgesidir.” Sergiyi gezmek için son gün 28 Şubat.


Vekaleten Zilberman Gallery 25 Aralık - 19 Şubat İstanbul’un önemli sanat duraklarından biri olan Zilberman, Mısır Apartmanı ve Berlin’de yer alan galerilerinin ardından şimdi de Piyalepaşa’da Zilberman Selected adı altında sanatseverlerin karşısına çıkıyor. 25 Aralık’ta Vekâleten başlıklı ilk sergisiyle açılan mekanda Carlos Aires, Omar Barquet, Isaac Chong Wai, Didem Erk, Itamar Gov, Fatoş Irwen, Jaffa Lam Laam, Mahen Perera ve Sandra del Pilar’ın çalışmaları bir araya geliyor. Seçkinin ana eksenini kendimizi teslim ettiğimiz gerek ulus aşırı gerekse yerel yazgı ve krizlere karşı kültürel, psiko- lojik ve politik yansımalar oluşturuyor. Naz Kocadere ve T. Melis Golar’ın küratörlüğünde açılan sergi, sanatın ve temsil meselesinin hayatın yakıcılığına karşı sorunlara ne oranda vekil olabi- leceğine yanıt arıyor. Sergi 19 Şubat tarihine dek izleyicilerle buluşmaya devam edecek.


7 Koleksiyoner 7 Sanatçı, Ferda Art Platform 25 Ocak - 3 Mart Koleksiyoner ve sanatçıları aynı seçkide birleştiren 7 Koleksiyoner 7 Sanatçı sergisi, 25 Ocak - 3 Mart tarihleri arasında izleyicilerle buluşuyor. Koleksiyonerlerin seçtiği eserler ile sanatçıların yeni eserlerini birlikte görebilme fırsatı sunan sergi, koleksiyoner ve sanatçı ilişkilerinden gü- cünü alıyor. Koleksiyonerlerin seçimiyle ana hatları kurgulanan sergi, mevcut koleksiyonlardaki birer esere her sanatçının güncel iki eserinin eklenmesiyle kurgulanıyor. Sanatçıların üretim yolculuklarına da bir bakış fırsatı sunan 7 Koleksiyoner 7 Sanatçı’da yer alan koleksiyoner ve sanatçı eşleşmesi ise şöyle: » Banu ve Hakan Çarmıklı Koleksiyonu - Alican Leblebici » Fazlı Özcan Koleksiyonu - İnci Furni » Latife ve Ahmet Bayraktar Koleksiyonu - Esra Karaduman » Melis ve Hakan Börteçene Koleksiyonu - Eda Şarman » Öner Kocabeyoğlu Koleksiyonu - Ardan Özmenoğlu » Örge ve Şahin Tulga Koleksiyonu - Deniz Aktaş

» Piraye ve İsak Antika Koleksiyonu - Artin DemirciEsra Karaduman, ‘Doğanın Kalbine Çekilmek’, 2022, 7 Koleksiyoner 7 Sanatçı, Ferda Art Platform

Açık Dünya, Tayfun Gülnar X-ist 27 Ocak-12 Mart Tayfun Gülnar’ın X-ist’te izleyiciyle buluşan Açık Dünya adlı sergisi sanatçının alışık olduğumuz çalışmalarından renk tonlarıyla ayrılıyor. Koyu renkler, siyah beyazlar ve soluk tonlarına alıştığımız sanatçı yeni sergisinde daha canlı renkli üretimleriyle karşımıza çıkıyor. Gülnar’ın 15’inci ve 16’ıncı yüzyıl Avrupa resminin ölçütleriyle oynayarak ortaya koyduğu resimleri; günümüzden uzakta, sakin ve huzurlu manzaralara odaklanıyor. Gülnar’ın karanlık, tekinsiz ve ürkütücü tarzı bu seçkisinde yerini adeta ütopyanın umuduna bırakıyor. Zamanlar arası ilişki, paralel evrenler, figüratif formlar seçkinin dikkat çeken etmenleri arasında yer alırken sanatçı aynı zamanda kapalılık, güvenlik ve denetim kavramlarının birey üzerindeki bedensel ve zihin- sel etkilerinden sıyrılmanın yollarını arıyor. 27 Ocak’ta X-ist’te açılan sergi, 12 Mart tarihine dek ziyaret edilebilecek.Selim Süme, Transit Versus Art Project 10 Şubat - 12 Mart Selim Süme’nin 10 Şubat – 12 Mart tarihleri arasında Versus Art Project’te buluşan Transit adlı sergisi ilk duyduğumda beni Christian Petzold’un aynı adı taşıyan filmine götürdü. Filmin melankolik, nostaljik havası ve baştan sona analog bir kameradan izliyormuşuz hissiyatı uyan- dıran renk tonları bende doğru bir çağrışım yapmış olacak ki aynı tadı Süme’nin filmli makineler, bas-çek pratiğine yakın üretimler, flaşlı fotoğraflarında almaya devam ettim. Sanatçının günlük olanın estetize edilmesi meselesine yöneldiği; basit, ham ve öze odaklandığı kareleri Instagram’ın kusursuz filtrelerine, sosyal medyanın ışıl ışıl karelerine de bir çeşit eleştiri taşıyor. Anı, aile albümü, gündelik olan, anlık hisler Süme’nin son çalışmaları için önemli anahtar kelimeler. Süme gündelik ve anlık karelerinde fotoğrafın dışına taşan, kadrajın ardında kalan, görünür olmayana yöneliyor.


Oyun Bu Arter Emre Baykal küratörlüğünde 17 Şubat’ta Arter’de açılan Oyun Bu adlı koleksiyon sergisi, çocukların gizemli dünyasından ilhamla, Arter Koleksiyonu’ndan 60 sanatçının 100 yapıtını çocukluk ve oyun kavramları etrafında buluşturuyor. Çocukluğun özgür ve yaratıcı tarafından esinlenen sergi, gerçeklik algısını adeta unutturuyor. Rekabet, gerilim, şans, taklit, ritüel, sihir ve haz kavramlarının omurgasını oluşturduğu sergide (oyunda) birinci, ikinci ya da kaybeden yok, herkes kazanıyor. Kuralları yıkma, gündelik olanın dışına taşma, kalıplaştırmış sınırları bulanıklaştırma serginin ana mesajları arasında yer alırken seçki aynı zamanda içimizdeki çocuğu harekete geçirmeyi hedefliyor.


OASIS, Christiane Pesche Sanatorium 4 Şubat - 13 Mart SANATORIUM, 4 Şubat - 13 Mart tarihleri arasında Christiane Peschek’in Türkiye’deki ilk kişisel sergisini ağırlıyor. OASIS adlı sergi, Roma hamamlarından Japon onsenlerine, Fin saunalarından ve Orta Avrupa’daki kaplıcalara kadar dünyanın tüm kültürlerindeki banyo geleneğinden ilham alıyor. Yıkanma, arınma, temizlenme, saflık, birliktelik, ritüel temalarından beslenen sergi, bu kültüre farklı perspektiflerden yaklaşıyor. Dokunma bilimi, maddesellik, atmosfer, kuirin çoklu duyumsallığı ve ilişkileri, yerleştirmedeki bedensel ötesi gerçeklikler serginin temel yapı taşlarını oluşturuyor.IstanbulArtNews | Şubat 2022

364 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör