• IAN

‘Bu yaz Bodrum’da sanatın nabzını tutacağız’

FERHAT YETER Anna Laudel Galeri Direktörü

Anna Laudel, Bodrum’daki koleksiyonerleri ve sanatseverleri buluşturmak üzere mayıs ayı itibariyle Zai Yaşam’da yeni bir galeri mekanı açtı.

Anna Laudel olarak bu sene Bodrum’daki ilk yılımız. Son dönemde yaz aylarında özellikle Bodrum’da sanata olan ilginin gittikçe arttığını söylemek mümkün. Sanatseverlerin bu doğrultuda yönelimleri ve talepleri olduğunu gözlemliyoruz. Bunda iş insanlarının, sanat kurumlarının, galerilerin ve sanatçıların bölgede bir süredir yaptıkları yatırımların büyük bir etkisi olduğunu düşünüyoruz. Biz de Anna Laudel olarak bu talebe cevap vermek, sanatçılarımızla Bodrum’daki koleksiyonerleri ve sanatseverleri buluşturmak üzere mayıs ayı itibariyle Zai Yaşam’da yeni bir galeri mekanı açtık. İsteğimiz, bölgede tanışacağımız yeni koleksiyoner ve sanatseverlerlere güçlü bir ilişki kurmak ve temsil ettiğimiz sanatçıları tanıtmak. Mayıs ayından beri de bu amacımıza ulaştığımızı söyleyebiliriz.

Bodrum’daki sanat alıcısı İstanbul’dan aşina olduğumuz bir kitle ancak son yıllarda değişen hayat şartlarıyla birlikte artık o bölgede sadece yazları değil yıl boyu yaşayanların sayısı arttı. Ayrıca artık Türkiye’nin bir çok büyük şehrinden göç alan bir konumu var o bölgenin. Dolayısıyla yenilikleri ve güncel sanat akımlarını yakından takip eden, dinamik bir sanatsever kitle var burada. Bodrum’u ziyarete gelen yabancı turistlerin buradaki canlı sanat ortamını deneyimledikçe Türk sanatçılarına gösterdikleri ilgileri gittikçe artacaktır. Bu heyecanı deneyimlemek hem bizim hem de tüm galeriler için heyecan verici bir süreç.

Kasım sonuna kadar, temsil ettiğimiz yerli ve yabancı sanatçılarımızın kapsamlı kişisel ve karma sergileriyle Bodrum’da sanatın nabzını tutacağız. 18 Haziran - 31 Temmuz tarihleri arasında Fırat Neziroğlu’nun sadece Bodrum için özel olarak ürettiği eserlerinin görülebileceği İçimdeki Deniz başlıklı kişisel sergisi yer alacak. Ardından temsil ettiğimiz sanatçılardan Ardan Özmenoğlu ve Ramazan Can’ın da kişisel sergileri Zai Yaşam’daki galeri alanımızda ziyaret edilebilecek. Zai Yaşam’da temsil ettiğimiz sanatçılarımızın kişisel sergilerine paralel olarak Türkiye ve yurt dışından sanatçılarımızın heykelden rölyefe, fotoğraftan tuvale kadar uzanan farklı medyumlarda üretilmiş eserlerinin yer aldığı karma sergiler de kasım ayına kadar ziyaret edilebilecek. Yan etkinliklerimiz hakkında haberler ve detaylı bilgiler için ise sosyal medya kanallarından bizi takip edebilirsiniz, sürpriz çalışmalarımız olacak.

Sanat piyasasındaki hareketin artık dört mevsim devam ettiğini söylemek mümkün. Son birkaç senedir de Bodrum gerek yapılan yatırımlar gerek sanatçıların orada açtığı atölyeler ve galerilerin oradaki temsiliyetiyle yaz sezonunu sanatsal olarak oldukça hareketli geçiriyor. Buradan yola çıkarak son yıllarda Bodrum’un yaz aylarında gözde sanat merkezlerinden biri haline geldiğini söyleyebiliriz. Biz bu sene kasım ayına kadar Bodrum’dayız. İstanbul merkezli farklı sanat kurumlarının da Bodrum’da yaz boyu etkinlikleri, sergileri devam ediyor olacak, bu tarz faaliyetlerin sürekliliğini sağlayabilirsek, söz konusu yatırımların uzun vadede hem sanatçılarımıza hem de genel olarak sanat piyasasına daha kalıcı bir fayda sağlayacağına inanıyorum.


IstanbulArtNews | Temmuz / Ağustos

91 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör