• IAN

Çağdaş sanata dair çok yönlü bir deneyim


PİLEVNELİ Yalıkavak, sanatseverleri sanatı farklı açıdan deneyimleyebilecekleri bir alanda ağırlayacak. Yalıkavak sırtlarında 6,5 dönümlük bir arazi içinde yer alan galeri iki farklı sergiyle sanatseverleri karşılıyor. Bu sergilerden birinde PİLEVNELİ, König Galerie ve dünyanın en seçkin galerilerinden Galleria Continua ile iş birliği gerçekleştiriyor.

PİLEVNELİ Yalıkavak, 2 Temmuz - 18 Eylül tarihleri arasında sanatseverleri sanatı farklı açıdan deneyimleyebilecekleri bir ortamda ağırlayacak. 1500 metrekare kapalı alan, 5000 metrekare açık alandan oluşan 6,5 dönümlük bir arazi içinde yer alan galeri açılışı itibarıyla iki farklı sergiyle sanatseverleri karşılıyor. Bu sergilerden biri PİLEVNELİ’nin, König Galerie ve Galleria Continua ile iş birliği içinde gerçekleştirdiği heykel sergisi. İnsan figürü ve insanın fiziksel tasvirine odaklanan heykel sergisinde üç galeri temsil ettiği üçer sanatçıdan eserler sunuyor. König Galerie; Daniel Arsham, Stephan Balkenhol ve Elmgreen & Dragset; Galleria Continua Hans Op de Beeck, Michelangelo Pistoletto ve Pascale Marthine Tayou; PİLEVNELİ ise Johan Creten, Serkan Sarıer ve Erdoğan Zümrütoğlu’nun eserlerine yer veriyor.

PİLEVNELİ sanatçılarının son dönem üretimlerinden oluşan grup sergisi de yaz sezonu süresince Yalıkavak’ta yer alacak. Sergi, galeri alanında yer alan tüm binalar ve bahçe içinde çeşitli noktalara yayılıyor. Sergide Bora Akıncıtürk, Nevin Aladağ, Refik Anadol, Nobuyoshi Araki, Johan Creten, Ali Elmacı, Jan Fabre, Esra Gülmen, Hechizoo, Tim Kent, Daniel Knorr, Arik Levy, Bjarne Melgaard, Mehmet & Kazım, Frank Nitsche, Hans Op de Beeck, Zoe Ouvrier, Michael Sailstorfer, Serkan Sarıer, Meltem Sarıkaya, Defne Tesal, Tarık Töre, Richard Wilson ve Erdoğan Zümrütoğlu’nun eserleri Bodrum’u ziyaret eden sanatseverlerle buluşuyor.

PİLEVNELİ Yalıkavak, beş ayrı kota oturan taş evlerin iki kotundaki galeri mekanlarına yayılıyor. Sergilerin gerçekleşeceği bu alanların yanı sıra alan içinde yer alan Zaaf ziyaretçilere üstün bir gastronomi deneyimi sunmakta. Alanda ayrıca PİLEVNELİ bünyesindeki sanatçılarla Türkiye’den markaları bir araya getiren çeşitli özgün ürünlerin ve PİLEVNELİ basımı kitapların satışa sunulduğu bir mağaza bulunmakta. PİLEVNELİ ve temsil ettiği sanatçılardan Esra Gülmen, Ali Elmacı, Tarık Töre ve Mehmet & Kazım’ın sırasıyla Anim, Les Benjamins, Mergim, Misela ve Monsieur Chaussette markalarıyla iş birliğinden doğan ürünler yaz boyunca PİLEVNELİ Yalıkavak bünyesindeki mağazada satışta olacak. PİLEVNELİ Yalıkavak, tüm bunlara ek olan eşsiz manzarasıyla bu yaz Bodrum’da ziyaretçilere çok yönlü deneyim sunan bir çağdaş sanat alanı yaratacak.


Murat PİLEVNELİ

PİLEVNELİ Kurucusu

Geçen yaz da Bodrum’daydık. Kaplankaya’da ve Mandarin Otel’de iki mekan açtık. Kaplankaya, yapı itibariyle büyük bir club house formatında ve o zamanki yönetime ayrılmış bir binaydı. Pandemi dolayısıyla orası boşaltılmıştı; biz de bu mekanı ve yaklaşık 4500 metrekare alanı bir koleksiyon yapısına dönüştürdük. Bunu König Galerie ile iş birliği içinde gerçekleştirdik. Mandarin’de ise klasik bir galeri mantığıyla, içinde kişisel ve grup sergiler olan bir sergileme alanı oluşturduk. Deneyimlerimiz de son derece olumluydu. Olumlu olması demek illa büyük satışlar olması anlamına gelmiyor, daha da önemli olan şey mevcut koleksiyonerlerimizle çok daha sıkı dostluklar kurarak ilişkilerimizi kuvvetlendirmek. Sanırım geçen senenin bize en önemli yararı da bu oldu.

Geçen seneki satışlarımız da gayet tatminkârdı, yabancılar bazında açıkçası beklentimizi karşılayamadık. Özellikle Mandarin Otel’de beklentimiz daha fazla yabancı sanatseverle bir araya gelmekti. Ancak böyle bir ilgi ve alakayla karşı karşıya kalmadık. Ama dediğim gibi yerli alıcılarımızla daha fazla zaman geçirme imkanımız oldu, nitekim İstanbul’da bir yıl içinde bile mekanımıza zar zor gelebilen koleksiyonerlerimizle tatil sebebiyle Bodrum’da daha çok zaman geçirip ve bir araya gelebildik.

Bu sene Bodrum’daki ikinci yılımız. Bizi bu sene de buraya gelmeye teşvik eden iki faktör var. Bunların birincisi, devamlılığı sağlamak; bu noktada bu çok önemli. Bir kere yapıp bırakmaktan ziyade, burada devamlılığı sağlamak istiyoruz. Ama bunu yaparken de yeni bir deneyim yaşamak için bu sene Yalıkavak sırtlarında yaklaşık 1500 metrekare kapalı, 5000 metrekare açık alanı olan, yani toplam 6,5 dönümlük bir alan içinde bir yapı yaratıyoruz. Bu yapı içinde galeri mekanları olduğu gibi, aynı zamanda bir yaşam alanı, yaşam alanıyla beraber bir restoran ve bir hediyelik eşya dükkanı var. Bununla birlikte yabancı markalara, yani illa sanatla ilintili olmayan yabancı markalara da ev sahipliği yapacak ve onların pop-up dükkanlar açmalarına da imkan tanıyacağız. Kısacası aslında bu yaz Bodrum’da sanatın farklı açıdan deneyimlenmesini sağlamaya çalışıyoruz.

Burada olmakla ilgili bizi teşvik eden ikinci etkene gelirsek… Bizim mesleğimiz, yani galericilik 365 gün çalışılan bir meslek ancak geçmiş yıllara baktığımızda galeriler mayıs sonunda tatile girer, 15 Eylül, hatta bazen ekim ayında tekrar açılırdı; yani yaz boyunca tatil yapılırdı. Halbuki ticaret hayatı yazın durmuyor, tam tersine aynen aynı hızla devam ediyor. Bu nedenle biz de bu mantık çerçevesinde kışın İstanbul’da yazın Bodrum’da aktif olan iki mekanla galericilik çalışmalarımıza devam etme kararı aldık.

Burada sezon boyunca iki ayrı sergileme yapacağız. Biri, bizim galeri programımızda yer alan sanatçılarımızın eserlerinden oluşan bir karma sergi. Bu karma sergide sanatçılarımızın sergiye özel ürettiği son dönem çalışmalarını sergileyeceğiz. İkinci sergimiz de 16 Temmuz’da açılacak olan bir grup sergisi. Bu grup sergisinde de konumuz figüratif heykel olacak. Bu sergi özelinde iki yabancı galeriyle iş birliği gerçekleştiriyoruz. Bunlardan biri geçen sene de beraber çalıştığımız König Galerie, diğeri de merkezi İtalya San Gimignano’da bulunan Galleria Continua.

Bodrum İstanbul’a alternatif bir sanat merkezi olabilir mi? Alternatif asla… Alternatif de olmamalı zaten. İstanbul ayrı bir mesele, Bodrum ayrı bir mesele, başka şehirler de ayrı meseleler. Bodrum’un kendi içinde barındırdığı bir potansiyel var. Ha Bodrum olmaz Alaçatı olur; olabilir. Her yerde bir şeyler yapılabilir ama şöyle bir şey var yerel yönetimlerin bunun destekçisi olması gerekir. Şimdiye kadar yerel yönetimlerin bu konulara dair bir destekleri olmadı. Özel sektör her zaman, özellikle de galericilikte, kendi imkanları çerçevesinde bir takım koşullar yaratmaya çalıştı. Ama burada Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ı ayrı tutmak lazım. Kendisi sanata çok ilgili, Bodrum’da sanatın daha fazla yer alması için çok fazla çaba harcayan, bunu destekleyen bir yerel yönetici ve isteklerimiz olduğunda mümkün olduğunca, yapılabilir noktalarda bize destek olmak için çalıştığını da özellikle belirtmek istiyorum.
Richard Wilson RED SHELLS, 2019 Kesilmiş bateri, kontrplak 120 x 110 x 136 cm

Frank Nitsche GOS-07-2016, 2016 Tuval üzerine yağlı boya 300 x 280 cm Frank Nitsche WAS-08-2016, 2016 Tuval üzerine yağlı boya 300 x 280 cm

IstanbulArtNews | Temmuz / Ağustos

157 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör