• Öykü Terlemez

‘Çağdaş sanata desteğimizi sürdüreceğiz’

Kurulduğu günden bu yana Contemporary Istanbul’un ana partnerliğini üstlenen Akbank, CI Bloom’un da ana partneri olarak çağdaş sanatı destekliyor. Türkiye’de çağdaş sanatın gelişmesi, yurt içi ve yurt dışında tanıtılması için yoğun bir çalışma sürdüren Akbank, bir kez daha sanatın ve sanatçının yanında yer alıyor.


Akbank Marka ve İletişim Başkanı Beril Alakoç

Yıl içerisinde farklı sanat etkinliklerini destekleyerek topluma sanatsal anlamda değer katan Akbank, CI Bloom ile sanatseverleri buluşturuyor. Akbank’ın Marka ve İletişim Başkanı Beril Alakoç’la, CI Bloom’la ana partnerlik hikayeleri ve Akbank Sanat hakkında konuştuk.


Contemporar y Istanbul’un uzun yıllardır ana partnerisiniz. Şimdi CI Bloom için yeniden partnerlik yapıyorsunuz. Bu yolculuk nasıl başladı? Biz Akbank olarak topluma değer katan ve fayda sağlayan her alanda gelişimi, değişimi ve yeniliği önceliklendiriyor, kültür ve sanat alanında da yıllardır pek çok önemli projeyi hayata geçiriyor ve sürdürüyoruz. Dünyadaki gelişmeler ve küreselleşme sürecinin etkisiyle Türki- ye’de de çağdaş sanat her geçen gün gelişiyor. Biz de ülkemizde çağdaş sanatın bilinmesi, kitlelerce daha çok takip edilmesi için çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Bu bağ-lamda, Türkiye’de çağdaş sanatın en önemli buluşma platformu olan Contemporary Istanbul’u kurul- duğu günden itibaren destekleme kararı aldık ve ana partnerliğimizi kesintisiz olarak 2007’den bu yana sürdürüyoruz. Contemporary Istanbul’un uluslararası alandaki başarısını; ülkemizi, İstanbul’u dünyanın seçkin sanat çevrelerinde ne kadar iyi temsil ettiğini görmekten büyük memnuniyet ve gurur duyuyoruz. Contemporary Istanbul’un kat ettiği uzun ve başarılı yol, bugün yepyeni bir oluşumun CI Bloom’un doğmasına neden oldu. Akbank olarak ülkemi- zin uluslararası boyutta tanıtımına destek olacağını düşündüğümüz CI Bloom’un da ana partneri olduk. Sanat camiasında ses getireceğine inandığımız bu fuarın da uzun soluklu olmasını hedefliyoruz.


Yıl içerisinde farklı disiplinlerin yer aldığı birçok kültür ve sanat etkinliğine de öncülük ediyorsunuz. Bu bağlamda Contemporary Istanbul’un kültür-sanat dünyasında yarattığı etkileri nasıl değerlendiriyorsunuz? Contemporary Istanbul, Türkiye’de çağdaş sanatın gelişmesi, yurt içi ve yurt dışında tanıtılması ve İstanbul’un, dünyanın başlıca uluslararası sanat merkezleri arasında yerini alabilmesi için yoğun bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Contemporary Istanbul süresince yerli ve yabancı binlerce sanatsever, koleksiyoner, akademisyen, galeri ve sanatçıyı ağırlamanın yanı sıra, yıl boyunca da farklı projelerle çağdaş sanatın gelişmesine katkıda bulunuyoruz. Contemporary Istanbul ile Contemporary Istanbul’un ana partneri olarak üniversitelerin sanat fakültelerinde Çağdaş Sanat Buluşmaları düzenliyoruz. Ayrıca, Art Basel, Art Basel Miami gibi uluslararası pek çok sanat platformlarında özel etkinlikler düzenleyerek yabancı koleksiyoner ve galerilerle iletişim ve karşılıklı fikir ve kültür alışverişi sağlıyoruz. İstanbul artık dünyanın önemli sanat merkezlerinden biri. Bunda Akbank olarak katkımız olduğunu bilmek bize mutluluk veriyor. Sanatın farklı disiplinlerindeki gelişim sürecinin en yakın tanıklarından biri olarak bundan sonra da çağdaş sanata desteğimizi sürdürmeyi hedefliyoruz. Contemporary

İstanbul’un açtığı yolda artık çağdaş sanat, onlarca lokal platformda da kendisini gösteriyor.


Geçen sene Akbank Caz Festivali’ni, Contemporary Istanbul kapsamında Tersane’de gerçekleştirdiniz. Peki CI Bloom’da hangi sergi ve etkinlikler ile yer alacaksınız? Akbank’ın partnerliğinde gerçekleşecek olan CI Bloom kapsamında Akbank Sanat’la da 20. yüzyılın en büyük sanatçılarından Arte Povera’nın kurucularından Kounellis’in yıllar önce İstanbul’a özgü bir yapıt olarak tasarladığı ve İstanbul’da ürettiği yapıtı “Topkapı”yı Hasan Bülent Kahraman’ın küratörlüğünde sergileyeceğiz. Kounellis’in Arte Povera’nın tüm yaratıcılığını ve dilini kullandığı yapıtı doğu-batı arasında dinamik ve üretken bir ilişki kuruyor. Doğu motiflerini ve mimari söylemini bir esin olarak kullanan yapıt uzaktan brutal görünen dokusunu yakından bakınca doğu geleneğinin canlı, renkli, düşsel motifleriyle bütünleştiriyor.


Akbank Sanat, her yıl sanatın ve sanatçının yanında yer alan projelerle, sanat dünyasına katkı sağlıyor. Bu yıl çağdaş sanat adına ne gibi hedefleriniz var? Belirli olan programlarınızdan bahsetmek ister misiniz? Akbank Sanat bu yıl 29’uncu yaşını kutluyor. Topluma sanatsal anlamda değer katabilmek adına her disiplinde gelişim, değişim ve yeniliklerin takipçisi olan Akbank Sanat, etkinlik ve projeleriye sanatseverlere ulaşırken, yerel ve evrensel mirasın da korunmasını, gelecek kuşaklara aktarılmasını hedefliyor. Akbank Sanat olarak sergilerden caz festivaline, atölyelerden konserlere, dans performanslarından kısa film festivaline, seminer ve söyleşi programlarından çocuk tiyatrosuna kadar birçok farklı etkinlik gerçekleştiriyoruz. Yapılan tüm etkinliklerin disiplinler arası etkileşimi ve birbirlerini büyük planda destekliyor olması Akbank Sanat için büyük önem taşıyor. Bu sene Akbank Kısa Film Festivali’nin 18’inci yılını, Akbank Caz Festivali’nin 32’nci yılını ve Akbank Çocuk Tiyatrosu’nun da 50’nci yılını kutluyoruz. Yaptığımız tüm bu festivallerin ve etkinliklerin uzun soluklu ve sürdürülebilir olması son derece önemli. Özellikle gençleri odağımıza alarak, onlara ilham verecek içerikler oluşturmaya gayret ediyoruz. Bu sene Akbank Çocuk Tiyatrosu’nun 50’nci yılına özel, Akbank Sanat ve Zorlu PSM iş birliğiyle, J.M. Barrie’nin ölümsüz romanı “Peter & Wendy”den uyarlanan “Peter Pan ve Varolmayan Ülke” müzikalini hayata geçirdik. İlk gösterimi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Zorlu PSM’de yapıldı. Resim ve Heykel Müzeleri Derneği ile düzenlediğimiz Akbank Günümüz Sanatçıları Ödülü Yarışma sergisi 40’ıncı yılında “Açık Kart” temasıyla düzenlenecek.


IstanbulArtNews | CI BLOOM Özel Sayısı

41 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör