• IAN

Contemporary Istanbul'dan 17'nci edisyon

17. Contemporary Istanbul, 17-22 Eylül arasında Tersane Istanbul’da sanatseverleri ağırlayacak. Fuar, 22 ülkeden 66 çağdaş sanat galerisi ve inisiyatiflerin temsil ettiği 558 sanatçının bin 476 eserini izleyicilerle buluşturacak. Dünyaca ünlü çağdaş sanatçı Jeff Koons’un tasarımı BMW M850i de fuar kapsamında ilk kez Türkiye’de sergileniyor.

Son olarak mayıs ayında gerçekleştirilen CI Bloom’a ev sahipliği yapan Tersane İstanbul, Contemporary Istanbul’da da dış mekanlarını sergi alanı olarak kullanıma açıyor.


Tersane İstanbul’da gerçekleştirilecek olan Contemporary Istanbul’un 17’nci edisyonu, 17-18 Eylül tarihlerinde ön izleme, 19-22 Eylül tarihlerinde de genel ziyaret olacak şekilde sanat severleri bir araya getiriyor. Fuar dünyanın dört bir yanından 66 çağdaş sanat galerisi ve inisiyatiflerin temsil ettiği 558 sanatçının bin 476 eserini izleyicilerle buluşturacak. 22 farklı ülkeden katılacak galeriler arasında Parisli 193 Galeri, Belgrad merkezli Hestia galeri, Marbella ve Malmö’de şubeleri bulunan Wadström Tönnheim galeri, Tiflis’ten Dedicace galeri, Roma’dan Mucciaccia Contemporary, bu yıl ilk kez Contemporary Istanbul’da yer alacak. Contemporary Istanbul aynı zamanda Türkiye’de yükselen farklı çağdaş sanat girişimlerinden Antalyalı Are Projects, Bayburt’taki Baksı Müzesi, Bursa’dan İmalat-hane, Tiflis’ten Kvareli Foundation for Contemporary Art, Diyarbakır’dan Loading Art Space, İstanbullu Noks Art Space ve Viable, Eskişehir’deki OMM ve Balıkesir’den Video-Ist’i ağırlayacak.

Son olarak mayıs ayında gerçekleştirilen CI Bloom’a ev sahipliği yapan Tersane İstanbul, Contemporary Istanbul’da da dış mekanlarını sergi alanı olarak kullanıma açıyor. Heykel ve enstalasyon çalışmalarının yer aldığı The Yard sergisi, ikinci edisyonuyla Tersane İstanbul’un açık alanlarında izleyiciyi ağırlayacak. The Yard açık alan sergisinde bu yıl Anke Eilergerhard, Ardan Özmenoğlu, Ayla Turan, Bedri Baykam, Can Yıldırım, Canan Tolon, Erdil Yaşaroğlu, Ergin Cavuşoğlu, Güvenç Özel, Halil Altındere, Isaac Chong Wai, Ingravi Desa, Itamar Gov, Kemal Tufan, Luis Cera, Martian Tabakov, Osman Dinç, Renée Levi, Sergen Şehitoğlu, Stijn Ank, Uğur Cinel, Vuslat gibi sanatçıların 22 farklı eseri sergilenecek.

Contemporary Istanbul Vakfı’nda Limbo sergisiyle yaşamın döngüsünü ele alarak, yaşam ve ölümün yarattığı zıtlığı ziyaretçilerle bir yolculuğa çıkaran sanatçı Canan Tolon’un eserlerinin de yer alacağı The Yard sergisinde mekana özgü işleriyle dikkat çeken bir diğer isim Ayşe Erkmen’in eseri de yer alacak. Resim ve yerleştirme alanında çalışan, İsviçre’nin önde gelen çağdaş sanatçılarından biri olan Renée Levi’nin büyük bir fiziksel çabayla cesur renklerle boyadığı geniş formatlı tuvallerinden Halil Altındere’nin “Güvenlik Ağacı” isimli heykeli, PİLOT Galeri desteğiyle, seçkide bulunuyor. Seçkiye performans videosuyla dahil olan Isaac Chong Wai, tarih boyunca ve en son Covid-19 pandemisi sırasında, birçok Asyalının, kendisi gibi kamusal alanlarda ırkçı saldırıların kurbanı olmasına odaklanıyor.

Akbank Sanat, Hasan Bülent Kahraman’ın küratörlüğünü üstlendiği Clement Valla’nın Başka Sesler Başka Odalar isimli sergisiyle fuara katkı sağlıyor. Doğanın gizemini sorgulayan Valla, eserlerini dijital sanat yoluyla izleyiciye aktarmayı amaçlıyor. Tosyalı Holding iş birliğiyle CI Vakfı’nın düzenlediği misafir sanatçı programı kapsamında, farklı disiplinlerden beş sanatçının hurda ve atık malzemelerinden dönüştürdüğü eserler de fuarda görülebilecek. İleri dönüşüm temasına odaklanan programda Maslak’ta yer alan özel bir stüdyoda üretimlerini gerçekleştiren Chiara de Rocchi, Emrullah Örünklü, Koray Tokdemir, Nermin Ülker ve Songül Girgin yer alıyor. Vakıf, Contemporary Istanbul’un eski sanat direktörü Marc Olivier Wahler ile birlikte “Bugünün ve Yarının Kurumsal ve Ticari Sanat Alanları” konulu galeri ve müze yöneticileri ile gerçekleşecek iki ayrı panelin de organizasyonunu üstleniyor.

Contemporary Istanbul’un ana partneri olan Akbank’ın yanı sıra Türk Hava Yolları, BMW, LG ve Qua Granite de çağdaş sanatı destekliyor. BMW, Contemporary Istanbul 17’nci edisyonunda dünyaca ünlü çağdaş sanatçı Jeff Koons’un tasarımı BMW M850i’yi sanatseverlerle buluşturuyor. Fuarın sponsorlarından Qua Granite de, bu yıl İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencilerine özel Tersane İstanbul’da çağdaş sanat turu gerçekleştiriyor.

İzleyiciler, 17 Eylül’den itibaren Anadolu ve Avrupa Yakası’ndan ücretsiz gerçekleştirilecek iki ana seferle Tersane İstanbul’a ulaşım sağlayabilecek. 22 Eylül tarihine kadar devam eden fuar, ücretli Deniz Taksi kullanılarak da ziyaret edilebilir.


Contemporary Istanbul’un 17. edisyonu katılımcı galerileri:

193 Gallery, Paris; AB Gallery, Seul; Ambidexter, İstanbul; Anca Poterasu Gallery, Bükreş; Anna Laudel, Düsseldorf - Istanbul; Art Agency, Sofya; Art On İstanbul, İstanbul; Bavan Gallery, Tahran; Berman Contemporary, Johannesburg; Bozlu Art Project, İstanbul; Büro Sarıgedik, İstanbul; C24, New York; C.A.M. Galeri, İstanbul; Gallery Schmidt, Zürih; Collect Gallery, Sofya - İstanbul; Dedicace Gallery, Tiflis; Difo Photography, İstanbul; Dirimart, İstanbul; Firetti Contemporary, Dubai; Fremin, New York; Galeri 77, İstanbul; Galeri Nev İstanbul, İstanbul; Galeri Siyah Beyaz, Ankara; Galerie Dix9, Paris; Galeria Joan Gaspar, Barselona; Galerist, İstanbul; Gallery Tableau, Seoul; Hestia, Belgrad; Hofa Gallery, Londra - Los Angeles - Mikonos; Iram Art, Ahmedabad; Iranshahr Gallery, Tahran; Jd Malat Gallery, Londra; Jd Malat Project, Londra - Istanbul; Leila Heller Gallery, Dubai - New York; Mariana Custodio Gallery, Lizbon; Mark Hachem Gallery, Paris - Beyrut; Martch Art Project, İstanbul; Mixer, İstanbul; Mohsen Gallery, Tahran; Mucciaccia Contemporary, Roma; Muse Contemporary Art Gallery, İstanbul; Nahavı Projects, Tahran; Oblong Contemporary Art Gallery, Dubai - Forte dei Marmi; Oktem Aykut, İstanbul; Opera Gallery, Dubai; Pg Art Gallery, İstanbul; Pi Artworks, İstanbul - Londra; Pilot, İstanbul; Piramid Sanat, İstanbul; Prime Cut Culture, Bratislava; Red Art Istanbul, İstanbul; Roya Khadjavı Projects, New York; Sanatorium, İstanbul; Sevil Dolmacı, İstanbul; Summart, İstanbul; Villa Del Arte, Barselona; Vision Art Platform, İstanbul; Wadström Tönnheım Gallery, Marbella - Malmö; Zilberman, İstanbul, Berlin.


IstanbulArtNews | Eylül 2022

116 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör