• IAN

Sanatın yeni teknolojileri bu sergide

Son günlerin popüler konularından olan NFT ve dijital sanat teknolojileri, Akbank Sanat’ta kendine sergi olarak yer buldu. Dijital Sanatta Şimdi: Alternatif Gerçeklikler + NFT adlı sergi, artırılmış gerçeklik ve sanatta dijitalleşmeyi objektif bir yaklaşımla ele almaya odaklanıyor.

Dijital Sanatta Şimdi: Alternatif Gerçeklikler + NFT adlı sergide NFT ve Blok-Zincir Üzerine Konuşmalar başlıklı bir konuşma serisi de izleyicilerle buluşacak.

NFT satışlarının günden güne hızlanması ve sanatın git gide dijitalleşmeye başlaması son dönemin en çok tartışılan konuları arasında. Her geçen gün daha da fazla sözü edilen bu konu Akbank Sanat’ta alternatif bir sergiye ilham verdi. 1 Mart - 7 Mayıs tarihleri arasında izleyicilerle bulu- şan, küratörlüğünü Zeynep Arınç’ın üstlendiği sergi; sanat, teknoloji ve toplum üzerine odaklanan yaratıcı düşüncelere ve uygulamalarına hayat veren sanat eserlerine, günümüz sanat dünyasını meşgul eden konu başlıklarına yer verirken sanatseverlere heyecan verici bir sanat alanı yaratmayı amaçlıyor. Sergide son dönemlerde sanat dünyasının en çok konuşulan gelişmelerinden NFT’ler üzerine bir bölüm de yer alıyor. Sergide görsel sanatlar, ses sanatı, karmaşık verilerin temsili, artırılmış gerçeklik ve sürükleyici ortamlar üzerine dijital teknolojiler kullanarak çalışan sanatçıların eserlerinin yanı sıra farklı tarzları ve sanatsal araştırmaları da bir araya getiriliyor. Sergide yer alan NFT eserlerin kürasyon danışmanlığını Doç. Dr. Selçuk Artut üstleniyor. Sergiye eşlik eden NFT ve Blok-Zincir Üzerine Konuşmalar başlıklı konuşma serisi; Alternatif Gerçeklikler ve NFT konularını objektif bir yaklaşımla ele alırken, farklı bakış açıları ve sanatsal görüşlerin merceği altında konunun derinliklerine inmeyi amaçlıyor. Sergide yer alacak konuşmalar, Akbank Sanat web sitesinde ve Youtube kanalında yayına alınacak. Sergi kapsamında yaptığı açıklamada; “Artık hiçbir şey eskisi gibi değil, insan teknolojiyi şekillendirir- ken, teknolojinin de onu şekillendirdiğine tanıklık ediyoruz.” yorumunda bulunan küratör Zeynep Arınç; yaşama, düşünme, olma biçimlerimiz hızla değişirken hayatımızda yeni bir evreye girdiğimizi vurguluyor ve adapte olmak için sürekli güncellenmemiz, gelişmemiz ve öğrenmemiz gerektiğinin altını çiziyor. Dijital Sanatta Şimdi başlıklı konuşma serisi, bu alanda çalışan, düşünen, üreten ve eserlerini yakından tanıdığımız sanatçılardan kendi sanatsal yolculuklarını, ilham kaynaklarını, eserlerini, yeni konu başlıklarını, güncel projelerini, genç sanatçılara önerilerini ve bu dönem sonrasında sanat dünyasında nasıl gelişmeler beklediklerine 2020 yılında Youtube’taki yayınında yer vermişti. Akbank Sanat Youtube kanalında yayınlanan seri, günümüz dijital sanatının içinde bulunduğu ‘an’ın bir fotoğrafını çekiyor ve bir bellek oluşturma görevini üstleniyordu. Dijital Sanatta Şimdi konuşma serisi bu sene yoluna bu kez bir sergiyle devam ediyor. Dijital Sanatta Şimdi: Alternatif Gerçeklikler + NFT sergisinde yer alacak sanatçılar ise şöyle; aliottoman (Nura Aliosman), Alp Tuğan, Burak Beceren, Burak Şentürk, Can Büyükberber, Candaş Şişman, Dist Collective, Dolce Paganne, Ecem Dilan Köse, Elif Varol Ergen, Haydiroket, Juki, Kien, Kübra Su Yıldırım, Mekazoo (Derin Çiler), Mert Tugen, Osman Koç, Ozan Türkkan, Selçuk Artut, Selin Çınar, Tolga Tarhan, VAMK (Uçman Balaban), Yağmur Uyanık, Yiğit Yerlikaya.IstanbulArtNews | Mart 2022

23 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör