• IAN

İKSV’den 50. yaşında dolu dolu program

İstanbul kültür Sanat vakfı (ikSv), 2022’de 50’nci yaşını tüm yıla yayılacak film gösterimleri, konserler, sergiler, gösteriler, atölye çalışmaları, söyleşiler ve farklı etkinliklerle kutlamaya hazırlanıyor. vakıf ayrıca bu sene içinde farklı destek, teşvik ve ödüller aracılığıyla kültür-sanat alanına 15 milyon Tl’ye yakın katkı aktarmayı hedefliyor.

Kâr amacı gütmeyen kültür sanat kurumu İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), 2022’de 50’nci yaşını dolu dolu bir programla kutlamaya hazırlanıyor. Nejat Eczacıbaşı’nın İstanbul için kurduğu bir festival hayalinin somutlaşmasıyla çalışmalarına 1972 yılında başlayan vakıf 2022’de 50’nci kez İstanbul’un kültür ve sanat yaşamına güç vermeye hazırlanıyor. yolculuğuna tek bir İstanbul Festivali’yle başlayan vakıf, aradan geçen 50 yılda güncel ve klasik müzik, sinema, sahne sanatları, güncel sanat ve tasarım alanlarında düzenlediği binlerce etkinlikte on iki milyonu aşkın izleyiciyi ağırladı. Türkiye’de festival ve bienal olgusunun yerleş- mesine, benimsenmesine katkıda bulundu. Dünyanın önemli sanatçı ve topluluklarını İstanbul’da ağırladı; yurtdışında Türkiye’nin sanatsal üretimini yansıtan etkinlikler düzenledi. Kültür-sanat aracılığıyla Türkiye’nin uluslararası bağlarının güçlenmesine katkıda bulundu. Ödüller ve yapım desteklerinin yanı sıra verdiği eser siparişleriyle sanatı ve sanatçıları destekledi. Araştırmalar yürüterek, raporlar hazırlayarak ve işbirliği projeleriyle, kültür politikalarının geliştirilmesi, kültür yönetiminin çeşitlenmesi ve güçlenmesi için çalıştı.


50. yıl kutlamasına herkes davetli İKSV, 50’nci yılını 5 Haziran akşamı İstanbul’un farklı parklarında İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle gerçekleştireceği konserlerle kutlayacak. Ücretsiz olarak gerçekleş- tirilecek konserler tüm İstanbulluların katılımına açık olacak. İKSV, Haziran ve Temmuz aylarında Beylikdüzü’nden yıldız Parkı’na, Küçükçekmece’den Müze Gazhane’ye İstanbul’un farklı park ve açık hava mekânlarında düzenleyeceği ücretsiz klasik müzik ve caz konserleriyle İstanbullularla buluşmaya devam edecek. İKSV 50’nci yaşını tüm yıla yayılacak film gösterimleri, konserler, sergiler, gösteriler, atölye çalışmaları, söyleşiler ve farklı etkinliklerle kutlamaya hazırlanıyor. İstanbul Film, Müzik, caz ve Tiyatro Festivalleri sene boyunca şehirde festival havası estirecek. Filmekimi sonbaharda sinemaları şenlendirecek. Venedik Sanat Bienali’ndeki Türkiye Pavyonu ve İstanbul Bienali bir kez daha Türkiye’yi uluslararası sanat gündeminin merkezine taşıyacak. Nejat Eczacıbaşı Binası’nda yer alan Salon İKSV de iki yıllık aranın ardından Mart ayında yeniden kapılarını açacak. Salon ayrıca iki günlük Gezgin Salon festivaliyle Parkorman’a taşınacak. İKSV ve Zorlu PSM işbirliğinde, “Anna Karenina” balesiyle izleyicilerle buluşacak Zürih Balesi ve 2018 yılında verdiği efsane konser hâlâ hafızalardan çıkmayan Nick cave & The Bad Seeds de İKSV’nin 50’nci yılındaki konukları arasında yer alacak. İKSV Alt Kat da seneye yayılan etkinlikleriyle gençlerin ve çocukların sanatsal gelişimine katkı sağlamayı sürdürecek.


Kültür-sanatın yarınına da iz bırakmak İKSV, 2022 yılında farklı destek, teşvik ve ödüller aracılığıyla kültür-sanat alanına 15 milyon Tl’ye yakın katkı aktarmayı hedefliyor.

İKSV, 50. yılında iki yeni tiyatro prodüksiyonunu hayata geçiriyor. Özen Yula’nın yönetmenliğini üstlendiği “Alelade Aşıklardan Farkımız”, Sabahattin Ali ve Aliye Ali’nin birbirlerine yazdıkları mektuplardan yola çıkan bir müzikli tiyatral gösteri olacak. İKSV, ID İletişim ve Zorlu PSM ortak yapımcılığında hazırlanan, Serdar Biliş’in yönetmenliğini üstlendiği “Saatleri Ayarlama Enstitüsü” ise Ahmet Hamdi Tanpınar’ın unutulmaz eserine çağdaş bir yakla- şım sunacak. Her iki gösteri de 2022 sonbaharında prömiyer yapacak. İKSV gelecek için çalışmalarını sürdürürken, adımlarını sosyal faydayı gözeterek, ekolojiyi ve toplumsal cinsiyet eşitliğini odağa alan bir yaklaşımla atıyor. İKSV Kültür Politikaları Çalışmaları departmanı tarafından bu yıl Mart ayında yayımlanacak, Prof. Dr. Itır Erhart’ın kaleme aldığı raporda, toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki tartışmaların kültür-sanat dünyamızdaki izdüşümü incelenecek. İKSV tarafından yapılan yazılı açıklamada vakfın yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, 50’nci yılını kutlayan İKSV’nin geleceğe yönelik planlarına dair şu yorumlarda bulunuyor: “İstanbul’un zengin ve renkli bir kültür-sanat yaşamına sahip olmasının, hem yaratıcı düşüncenin gelişmesi, hem de toplumun ve bireylerin nefes alması, daha mutlu olması için büyük önem taşıdığına gönülden inanıyoruz. Kültür ve sanat alanında çok güçlü bir geleneği olan ülkemizin, üretkenliği ve yaratıcılığıyla dünya çapında öne çıkması için İKSV gibi kültür kurumlarına önemli görevler düşüyor. Bu yolda en güçlü kaynağımız da gençler. İKSV, 50’nci yılında, geçmişte ülkemize kazandırdıklarından aldığı güçle, geleceğe dair hayallerine odaklanıyor.

Kit Sebastian

Önümüzdeki dönemde başarılı genç sanatçıları ödüllendirmeye, desteklemeye, onlara alan açmaya devam edeceğiz. Gençleri çalışmalarımıza daha fazla dahil etmek için uğraş vereceğiz. Gençlerin hayatlarına kültür ve sanatla umut ve ilham katmayı çok önemsiyor, yeni üretimleri desteklemenin bu yönde büyük önem taşıdığına inanıyoruz. 50’nci yılımızda bunun için yeni girişimler de başlatıyoruz. Önümüzdeki dönemde en önemli odak noktamız, hem sanatçı hem de izleyici gelişimini destekleyerek yarının kültür ve sanatının yeşermesi için gerekli ortamı yaratmak olacak.” Bu yıl 80’inci yaşını kutlayacak olan Eczacıbaşı Topluluğu’nun desteğiyle İKSV’nin 2022 yılındaki tüm etkinliklerinde öğrenci biletleri 10 Tl olacak. Gençler, sanata daha kolay erişebilmelerine katkı sağlamayı amaçlayan Eczacıbaşı Genç Bilet projesiyle, vakfın bu yıl düzenleyeceği tüm etkinliklerde satışa sunulan öğrenci biletlerini 10 Tl üzerinden alabilecek.


Salon 5 Mart’ta geri dönüyor 5 Mart’ta Beyoğlu’ndaki evinde kapılarını yeniden açacak olan Salon, sanatın her alanına yer ayırırken takipçilerine de şimdiden ajandalarına alacakları dopdolu bir program sunuyor. 12 yıldır iyi müzik severlerin buluşma noktalarından biri olan Salon, 2022’de +1’in desteğiyle programına kaldığı yerden devam edecek. yine hem Türkiye hem de dünyadan alternatif müziğin başarılı isimlerini ağırlayacak olan Salon 5 Mart cumartesi günü Kit Sebastian konseriyle yeni sezonunu açacak. Kit Martin ve Merve Erdem tarafından Londra’da kurulan Kit Sebastian, 70’lerin saykedelik ruhunu Türkiye, Fransa, Brezilya ve Amerika’nın müzikal semalarında arıyor. 10 Mart Perşembe ve 11 Mart cuma günleri Seafret konserinde vokalist Jack Sedman ve gitarist Harry Draper’dan oluşan İngiliz indie-pop ikilisi, dinleyicilere iki gece üst üste en saf duyguların, umudun ve hayallerin müziğini çalacak.

İngiltere’den sonra rotasını bir süreliğine Türkiye’ye çevirerek önce 12 Mart cumartesi günü, dinleyicisinin kalbine tropik ferahlık getiren indie ve saykedelik pop-rock grubu Palmiyeler’i, sonrasında ise son zamanların en çok ses getiren darkwave ve synthpop grubu Jakuzi’yi 18 Mart Cuma ve 19 Mart Cumartesi günleri sahnesinde ağırlayacak. 24 Mart Perşembe ve 25 Mart Cuma günleri Other lives sahnede olacak. Jesse Tabish, Jonathon Mooney ve Josh Onstott’tan oluşan, destansı ve huzurlu melodileriyle müzikseverlerin içini ısıtan Amerikalı indie-rock grubu müzikseverleri büyüleyecek. 26 Mart cumartesi günü gerçekleşecek Islandman konserinde elektronik yapılar ve etnik ritimlerle dinleyicileri dansa davet edecek.


IstanbulArtNews | Mart 2022

165 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör