• Öykü Terlemez

Akbank Sanat’a, intihal esere ödül suçlaması

Akbank 40. Günümüz Sanatçıları Yarışması’nda yer alan jüri üyeleri İpek Duben, Çelenk Bafra, Gönül Nuhoğlu, Derya Bigalı ve Fatoş Üstek tarafından ödüle layık görülen Zeynep Sude Can’ın intihal yaptığı ortaya çıktı. Sosyal medyada yer alan tepkiler üzerine Akbank, ödülü geri çektiğini açıkladı.


Alex Merritt ''Sun Blind II''Çağdaş sanat alanındaki gelişmeleri desteklemek ve genç sanatçılara destek olmak amacıyla Resim ve Heykel Müzeleri Derneği ve Akbank Sanat tarafından düzenlenen Akbank 40. Günümüz Sanatçıları Yarışması sonuçlandı. Yarışmayı kazanan genç sanatçıların Akbank Sanat’ın resmi sosyal medya hesaplarından ilan edilmesinin ardından sanatseverler tarafından tepkiyle karşılandı. Yarışmayı kazanan genç sanatçılardan Zeynep Sude Can’ın eserinin, Alex Merritt’in “Sun Blide II” adlı eserine olan benzerliği üzerine gelen tepkiler doğrultusunda Akbank Sanat eserin sergiden çıkarıldığını ve ödülün geri alındığını açıkladı.

Yarışma sonuçlarında derece alan eserleri, etik ihlal kurallarına göre gönüllü inceleyen sanatsever Ozan Samangül, konu hakkında IAN’a açıklamalarda bulundu. 2021 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Resim Bölümü tezli yüksek lisans mezunu olan Samangül, “Görsel kültürü oluşturan kültürel fenomenler üzerinde gelecekçi kurguları sentezleyen ve bu yolda araştırmalarıma devam eden, aidiyetliğe önem veren biriyim. Arkadaşlarımızdan biri eserin kopya olduğunu 5 Haziran Pazar gününü pazartesiye bağlayan gece bizimle paylaştı. Biz de Zeynep Sude Can’ın internetteki tüm sayfalarını incelemeye aldık. İntihal yaptığı resmi ikinci hesabında paylaştığını gördükten sonra gece 2 sularında ‘lütfen bu eserini artık kaldır bu kopyadır’ yazılı bir yorumda bulundum. Akabinde eseri 10 dakika sonra kaldırdı. Diğer arkadaşım şüphelenerek Zeynep Sude Can’ın eserlerini daha detaylı inceledi ve yine Alex Merritt’in farklı bir eserinin kopyasını buldu. Ardından online sergiye girerek eser ismini kontrol ettik ve üç ayrı platformda eserin farklı isimlerinin olduğu görerek, 2020’de yapıldığı kanaatine vardık. Fakat online sergide tüm eserler 2020 ve 2021 yılı iken bu eserin tarihi 2018’di. (emin olmamakla birlikte en fazla 2 yıl önce yapılan yapılan eserler yarışmaya katılabiliyordu.) Sabah saat 8’e kadar araştırmalarımız devam ederken Zeynep Sude Can’ın eserleri sildiğine şahitlik ettik. Sabaha kadar mesai harcadığımız bu olayda uyandığımızda ise başka bir resim ile ilgili de intihallerin olduğu hakkında yazılar ortaya çıktı fakat bu konuda herhangi bir fikrimin olmadığını söylemek isterim.” diye konuştu.

Zeynep Sude Can, "Kendine Bak"

442 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör