• Şebnem Turhan

Kağıt fiyatları yayıncılığı vurdu

Güncelleme tarihi: 26 Oca


Şebnem Turhan


Ekonomide Cumhuriyet tarihinin en karanlık dönemlerinden geçiyoruz. Sık sık krizle karşılaşan Türkiye ekonomisinde her seferinde durumu düzeltmeye yönelik bir adım atılacağı umudu ve kısa bir sürede gelen hamleler krizlerden çıkış yolunu açmıştı. Ancak şu anki durum bambaşka bir yola işaret ediyor. Siyasi iktidarın yeni ekonomi programında ısrarı, kendini enflasyondan ve Türk lirası’ndaki sert kayıptan korumaya çalışan vatandaşın dövize yönelimi ve elbette küresel piyasalarda yaşanan kalıcı yüksek enflasyon sorunu işlerin daha da karmaşıklaşmasına yol açıyor. İşte bu sıkıntılar yayıncılık sektörünü de tam kalbinden vurmuş durumda. Türkiye yayıncılık sektörü yıllar önce atılan yanlış özelleştirme adımları nedeniyle ithal kağıda muhtaç. ithalat vergileri, dolar/TL kurundaki yüzde 134’ü aşan yükselişler sektörü tehdit ediyor.


Kağıt fiyatlarındaki akıl almaz yükseliş ve kağıt bulunamaması yayınevlerinin yeni kitap basmasını engelliyor. Kağıt fiyatlarında son bir yılda yüzde 100’e varan maliyet artışları kitap üretmenin koşullarını da ortadan kaldırıyor. Açıkçası yüksek enflasyonda bu maliyet artışlarının kitap fiyatlarına da yansıması vatandaşın da talebini oldukça kısıtlıyor. Tam bir açmaz!


Peki çıkış ne? Yayınevleri bu durumla nasıl baş etmeye çalışıyor? Ya da doğru soru bu yoldan bir çıkış var mı? Altın Kitaplar Genel Yayın Yönetmeni Batu Bozkurt, kurdaki hare- ketliliğin çoğu sektör gibi yayıncılık sektörünü de doğrudan etkilediğine dikkat çekiyor. Bozkurt, kitabın kapağından iç sayfalarına dek kullanılan tüm kağıt ile matbaada ve ciltlemede kullanılan kalıp, tutkal gibi bir çok malzemenin maalesef yurtdışından ithal geldiğine işaret ediyor. Buna bağlı olarak tüm maliyetlerin son dönemlerde aşırı yükseldiğine vurgu yapan Bozkurt, “Biz yayıncılar olarak bunları fiyatlara olduğundan daha az yansıtsak da bunu ne kadar sürdürebileceğimizi bilemiyoruz,” diye konuşuyor.


2022 yılı çok daha zorlu geçecek

Sorun tüm yayınevlerini sarmış durumda. Çınar Yayınları Yayın Yönetmeni Burcu Aktaş 2021’de yayıncılık sektörünün ciddi anlamda kağıt sıkıntısı yaşadığına dikkat çekerek euro ve dolar ile alınan kitap kağıdının, 1. hamur kağıdın ve bunun yanı sıra kur artışının etkisi derken üretim maliyetlerinin dudak uçuklatacak fiyatlara yükseldiğini dile getiriyor. Bir kitabın maliyeti bu nedenlerle aşırı yükseldiğinde kitap etiket fiyatlarına da artışın yansıdığını vurgulayan Aktaş, yüzde 60’a yakın bir artıştan bahsedilebileceğini belirtiyor. Yayıncıların okurlarına, yazarlarına, çevirmenlerine, çizerlerine adil davranmak, dengeleri korumak ve üretim yapmaya devam etmek için epey ter döktüğünü de söyleyen Aktaş 2022 yılının ise çok daha zorlu geçmesini beklediklerini ifade ediyor.


Aktaş, kur artışına bir de kağıt bulunamaması sorununun ekleneceğini dile getirerek Avrupalı kağıt üreticilerinin beklentileri karşılayamayacağı öngörüsünün tüm sektörde konuşulduğunu ve bu öngörüye katıldığına dikkat çekiyor. Yeni kitaplar ve tekrar baskı yapacak kitaplar için her yayınevinin kendine özgün çareler bulmak zorunda kalacağını söyleyen Aktaş, “nereden bakarsanız bakın üretim azalacak, yeni başlıklar eklenemeyecek, kataloglar daraltılacak mecburen,” diye konuşuyor. Yayınevleri yöneticileri umutsuz. Yüksek enflasyon ve değersiz TL ile bunalan vatandaşlar kitap sayfalarında buldukları yeni dünyalardan bir süre uzak kalacak gibi görünüyor.


‘Acil önlemler alınmalı’ Yayıncılar Kooperatifi, yaşanan sıkıntılar hakkında yaptıkları basın açıklamasında, acilen alınması gereken önlemleri şu dört maddede sıralıyor: » Dövizin yükselmesine neden olan iktisadi politikalardan acilen geri dönülmeli. » Kültür hayatımızın devamlılığını sağlamak üzere kağıt ithalini devlet eliyle yapmak dahil çok çeşitli sübvanse kanalları oluşturulmalı. » Bugün kağıt ithalinde uygulanan; kitap kağıdında yüzde 8, Bristol’de yüzde 18 KDV

uygulaması acilen sıfırlanmalı. » Kağıt ithalinde Gümrük Birliği’nden kaynaklanan imtiyazlar AB dışındaki ülkelerden yapılan ithalata da uygulanmalı.IstanbulArtNews | Ocak 2022

23 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör