• Burcu Dimili

Kentin yeni çağdaş sanat fuarı CI Bloom

Contemporary Istanbul’un yeni sanat fuarı CI Bloom, Istanbullulara senede iki kez kapsamlı fuar deneyimi yaşatmak için hazırlanıyor. Türkiye’deki çağdaş sanata odaklanacak olan CI Bloom, bir nevi gelecek güzel günlerin ve baharın habercisi olarak karşımıza çıkıyor. CI Bloom’u, Contemporary Istanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli’den dinledik.


Türkiye’deki 23 çağdaş sanat galerisini buluşturacak olan CI Bloom, Haliç’in kıyısındaki İstanbul’un tarihi atmosferini yansıtan Tersane İstanbul’da, 10-11 ön izleme, 12-15 Mayıs fuar günlerinde izleyiciyle buluşacak. İstanbul’daki sanat profesyonellerinden oluşan seçici kurul tarafından davet edilen çağdaş sanat galerileri, sanatçılar ve sanatseverleri festival havasında bir araya getirecek olan fuar, sanat piyasasına enerji vermeye devam etmeyi hedefliyor. Contemporary Istanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli, CI Bloom’un çıkış hikayesini, fuarda bizi nelerin beklediğini, NFT konusundaki girişimlerini, küresel sanat piyasası hakkındaki görüşlerini ve 17. Contemporary Istanbul fuarına dair planlarını bizimle paylaştı.


Bu sene ilk kez gerçekleşecek CI Bloom fuarıyla, Tersane İstanbul’da bir araya geleceğiz. Contemporary Istanbul’un organize ettiği bu yeni etkinlik hakkında bize bilgi verebilir misiniz? Contemporary Istanbul, 2006 ile 2014 yılları arasında çağdaş sanat pazarını büyütmek, pazar kurallarını uygulamak ve yerleştirmek, sektörün mutlaka sahip olması gereken etik değerleri benimsemek ve uluslararası etkisini artırmak yönünde çalıştı. Buna paralel olarak aynı dönemde büyüyen ülke ekonomisi için de birçok kamu mevzuatı ve uygulamalarını da çağdaşlaştırma ve gelişmenin sağlıklı olabilmesine odaklandık, yılmadan çalışmaya devam edeceğiz. 2014 sonrası pazar düz bir çizgi zaman zaman aşağı doğru giden bir seyir gösterdi. Ancak son iki senedir dünyanın yaşadığı pandemi döneminin ardından, son bir yıldır büyüme eğrisi yeniden yukarı çevrildi. Türkiye’nin de içinde olduğu genel bir gelişme neticesiyle pazar 2020’ye göre ciddi oranda büyüdü, bu büyüme devam ediyor. Rusya’nın başlattığı savaşın etkilerini henüz ölçemiyoruz ancak olumlu bir etkisi olmayacağı kesin.

Bu gelişme içinde özellikle genç koleksiyoncuların, galerilerin ve sanatçıların pazara girmeleriyle yeni ve ölçüleri daha geniş, daha yaygın bir çağdaş sanat pazarı oluştu. Bu ortam bize bir yıl içinde, senenin ilk yarısını işaret etti ve CI Bloom böyle doğdu. Ocak ayının ilk haftası bu fikri Contemporary Istanbul Danışma Üst Kurulu ile paylaştık. Aynı zamanda ga- lerilerle konuştuk, olumlu ilerledik ve heyecan doğdu. Akbank’ın yanımızda olması, Contemporary Istanbul’un geleceğe olumlu bakmasını sağlıyor, cesaretini artırıyor. Buna ilaveten İstanbul’a çok yakışan, bizi heyecanlandıran 16. Contemporary Istanbul mekanı Tersane İstanbul yeni bir fuar planlanmasında da vesile oldu. İç pazara yönelik, iç pazarı heyecanlandırmak, dinç tutmak amaçlı CI Bloom yerini buldu. Adeta büyük bir aile olarak gördüğümüz ülke çağdaş sanatının ilgili tüm oyuncularının bir araya geldiği bir buluşma olacak CI Bloom.


Yerel galerilerin ön plana çıkacağı, sanatseverlerle buluşma fırsatı yakalayacağı CI Bloom’da bizi neler bekliyor?

Galerilerimizin kurucularının yer aldığı CI Bloom Seçici Kurulu’nun hızlı ve etkin bir çalışmayla kendi içlerinde yaptıkları oylama sonucu 23 çağdaş sanat galerisi yerini aldı. Ayrıca seçilen ancak kendi şartları nedeniyle 17. Contemporary Istanbul’da yerini alacak üç galerimiz katılamadılar. Tersane İstanbul’un Haliç kıyısındaki 6 bin metrekarelik alana sahip T8’e yerleştik. Metaverse ve NFT platformu olarak ilerlemek amaçlı kurmuş olduğumuz ContempoNeo da CI Bloom’da yerini alacak. CI Bloom yanında 17. Contemporary Istanbul ve Istanbul The Lights (ITL) Festivali kapsamında Museum of Contemporary Digital Arts (MoDA) ile danışmanlık ve küratöryel hizmet anlaşması yaptık. CI Bloom’da fuarın içinde Digital Horizons: The New State of Art NFT sergisinde 14 koleksiyonerin 28 NFT’si sergilenecek. Bu- nun yanında herkesin gündeminde olan, 2019 yılında sadece 4,6 milyon dolardan, 2021 sonunda 11 milyar dolar hacmine varmış olan sanat içerikli NFT pazarının her yönüyle konuşulacağı, bugünkü konumunun yanı sıra geleceğe doğru gelişmesini ele alacak olan bir konferans serisi yer alacak. Yine aynı ekiple birlikte 13-14 Mayıs’ta ContempoNeo Global Lounge’ta NFT’ler hakkında en çok ihtiyaç duyulan bilgilere yer veren bir konferans serisi de olacak. Konferans programında Metamask, Ledger, KnownOrigin gibi dünyanın en önemli blockchain şirketlerinin temsilcileri yer alacak.


Türkiye’deki sanat piyasası hakkında görüşlerinizi öğrenebilir miyiz? Koleksiyoner ve sanatçı sayısı Türkiye’de her geçen gün artıyor. Türkiye sanat pazarının büyük kısmını İstanbul kapsıyor. Tüm Türkiye’ye yayılcağına inanıyorum. Türkiye’deki özel sektörün de sanatın değerini daha iyi anladığını, onunla yakınlaşmak istediğini görüyoruz. Çok önemli firmalarla temas içindeyiz. Herkes sanatla yakın olmak ve kendi markasını sanatla özdeşleştirmek istiyor. Sanatın insanlara ruhsal dinginlik kaynağı sağlamasının yanı sıra yeni düşünceleri açan ve insanları yaratıcılığa daha fazla sevk eden bir anlayış olduğu için ister iste- mez iş dünyasının yöneticilerinin de içinde olmak istediği bir husus olduğunu anlıyoruz. 2021 küresel sanat pazarında galeriler, fuarlar, müzayede evleri ve diğerleriyle sanat pazarı 2020’ye göre yüzde 9 büyüyerek 65,1 milyar dolara ulaştı. Art Basel’in Art Market 2022 raporuna göre; satış değerleri 2019’un pandemi öncesi seviyelerini aştı. Pandeminin büyük sanat pazarının genişlemesinde önemli bir payı oldu. Bizim de yakından takip ettiğimiz NFT sanat ve koleksiyon satışları ise 2019’da 4,6 milyon dolarken, 2021’de 11,1 milyar dolara yükseldi. Dijital sanata artan ilgi, özellikle yeni koleksiyoncular için çok belirgin. Yüksek gelir grubu koleksiyoncuların yüzde 88’i gelecekte NFT bazlı sanat eserleri satın almakla ilgilendiklerini belirtiyor. Bu demek oluyor ki NFT sanatına temkinli yaklaşımlar yavaş yavaş azalıyor.


Uluslararası sanat fuarları için neler söylemek istersiniz? Pandemiyle birlikte en çok etkilenen sanat fuarları oldu. Kimse seyahat edemedi, fuarlar ertelendi. 2019 yılına kadar satışların giderek artan bir payı sanat fuarlarında gerçekleşti ve dünyanın farklı bölgelerindeki köklü ve yeni koleksiyoncu için kritik bir erişim noktası haline geldi. 2020’de fuarların çoğunun iptal edilmesi, sanat fuarları aracılığıyla yapılan satışların radikal bir şekilde azalması ve e-ticarete geçişin önemli ölçüde artması anlamına geldi. Türkiye’de de birçok örneği var, çevrim içi sanat eseri satışları sürüyor. 2021’de sınırlı kapasite dâhilinde olsa da fuar takviminin yeniden başlamasıyla bu trendde bir miktar tersine dönüş oldu. Sanat fuarı satışları yıllık yüzde 7 artışla yüzde 29’a yükseldi, ancak yine de 2019 seviyelerine yaklaşamadı. Geçmiş yılların verilerine dayanan tahminler, 2019’da online ve offline olarak sanat fuarlarında gerçekleşen satış rakamının 16,6 milyar dolara kadar çıkmış olabileceği yönündeydi. Bu rakamın 2021 yılında 10 milyar doların altında kaldığı tahmin ediliyor.


CI Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli Fotoğraf: Öykü Terlemez

Contemporary Istanbul gerçekleştiği ilk yıldan beri Türkiye’deki kültür sanat ortamına katkı sağlıyor. Yabancı galeriler, küratörler ve sanatçıları Türkiye’deki sanat pazarıyla bir araya getiriyor. Birçok ilke de imza attı Contemporary Istanbul, son zamanlarda kültür sanat ortamı için neler yapıyor? Gündeminde nasıl partner- likler var?

Contemporary Istanbul kültür sanat ortamını partnerleriyle ve katkı sağlayacak birçok kurumla destekliyor. İlk günden beri Akbank ile birlikteyiz. Özel sektörle birlikte kamu kuruluşlarıyla da iş birliği yapıyoruz. Türkiye’deki çağdaş sanat ortamını, sanatın yumuşak gücünü farklı kamu kuruluşlarının desteğiyle genişletiyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz Ekim ayında deniz taksilerle bize destek verdi. İlk kez deniz yoluyla sanatseverler, İBB’nin desteği sayesinde ücretsiz bir şekilde fuara erişebildi. Ayrıca son zamanlarda Türkiye Tanıtım Ajansı ile uluslararası basın turları organize ediyoruz. Getirdiğimiz basını çağdaş sanat galerilerine, müzelere ve İstanbul’un önemli mimari projelerine rehber eşliğinde götürüyoruz. Artnet, Art- forum, Cultured Mag, Frieze Mag, Selectionsart gibi birçok basını birlikte ağırladık. Bu İstanbul’un kültür sanat ortamı için bizim yaptığımız en önemli faydalardan biri. Aynı zamanda yeni gelişmeleri çok yakından takip ediyoruz. Virtual Contemporary Istanbul, uluslararası birçok fuardan önce geliştirdiğimiz ve başarılı satışlar gerçekleştirdiğimiz bir platform oldu. İlk kez haziran ayında NFT sergisine ev sahipliği yaptık. Dünya genelinde ilk NFT sergisi olan uluslararası bir fuar olduk. Şimdi de ContempoNeo metaverse, NFT platformuyla dijital sanat piyasasındaki yerimizi alıyoruz. Uluslararası birçok sanatçı ve küratörle çalışmalar yapıyoruz.


Bu yıl ilk kez Türkiye’den altı farklı çağdaş sanat galerisi aynı anda Art Dubai’ye katıldı. Uluslararası sanat piyasasında Türkiye’deki sanata yatırımın artması konusundaki görüşlerinizi alabilir miyiz? 2021 yılında dünya sanat pazarı yüzde 29 büyüdü. Bu sene başarılı bir fuarı iyi galerilerle gerçekleştirdiler. İlk kez altı Türk galerisi Art Dubai’ye katıldı. İki galeri aynı zamanda dijital bölümde yer aldı. İyi sanatçıları temsil eden iyi galerilerin yer alması Orta Doğu pazarının Türk çağdaş sanatına olan ilgisinin de bir göstergesi oldu. Art Dubai 2022’ye Türk galerilerinin aynı anda katılmasını sanat alanında Dubai çıkartması olarak tanımlıyorum. Çok kıymetli bir başlangıç oldu bizim için. Pandemi sonrası bütün dünyaya açılırken Art Dubai adeta bir başlangıç kapısı oldu. Bu bölgenin koleksiyoncularını, iş dünyasını cezbetmek için biz de Contemporary Istanbul olarak çalışıyoruz. Bu kitleyi İstanbul’a davet etmek için projeler, etkinlikler düzenliyoruz. Art Dubai esnasında iki toplantı yaptık. Koleksiyoncu, galeri, basın dünyasından insanları davet ettik ve çok verimli bir toplantı oldu.


Eylül ayında ise Contemporary Istanbul’un 17’nci edisyonuyla buluşacağız. Nasıl bir fuar programı planlıyorsunuz? Eylül ayında, fuarın 17’nci yaşında, 16-23 Eylül tarihleri arasında Akbank ana partnerliğinde tekrar Tersane İstanbul’da sanatseverlerle buluşacağız. Eylül ayı Türkiye’nin kültür sanat açısından değerli bir dönemi olacak. Pandemi nedeniyle ertelenen bienal ile paralel olarak Contemporary Istanbul ve aynı zamanda Istanbul Modern’de çok önemli bir sergi açılışı olacak. Türkiye Tanıtım Ajansı ile uluslararası basın davetleri planlıyoruz ve görüştüğümüz önemli yayınlardan gelen yorumlardan etkili bir Eylül ayı yaşayacağımızı şimdiden görüyoruz. 17. Contemporary Istanbul programı için başta ana partnerimiz Akbank olmak üzere tüm partnerlerimiz ve galerilerimizle hazırlığımıza devam ediyoruz.


Canan Tolon’un “LİMBO” enstalasyonuna ev sahipliği yapan Contemporary Istanbul Vakfı’nın gelecek sergi ve programlarında bizleri neler bekliyor? Canan Tolon’un “LİMBO” eseri sanatseverler tarafından çok ilgi gördü ve mayıs sonuna kadar uzatma kararı aldık. İlk kez Cocoon’da tek büyük bir enstalasyona ev sahipliği yaptık. Eski arkadaşım Canan’ın eserini vakıfta sergilemek ayrı bir gurur oldu bizim için. Contemporary Istanbul Vakfı kültür sanat etkinlikleri, sergileriyle sürdürülebilir bir şekilde çalışmaya devam ediyor. Geçtiğimiz ay Senkron Eş Zamanlı Video Sergileri kapsamına dâhil olduk. Ayrıca Unicef ve Artist Residency ile Ukrayna’daki savaştan zarar gören aileler ve çocuklar için Make Art for Peace adlı sergiye ev sahipliği yaptık. Fişekhane her zaman olduğu gibi bu konuda da bize destek oldu ve Camlı Galeri’nin kapılarını bu proje için açtı. Türkiye’den de birçok sanatçı Ukrayna’ya destek olmak için katıldı. Bu sene vakfın projesi olan Istanbul The Lights’ın ikincisini gerçekleştireceğiz. Tersane İstanbul ve çevresinde farklı lokasyonlarda bir festival planlıyoruz. Küratörlüğünü ha:ar ekibi (Hande Şekerciler ve Arda Yalkın) üstleniyor. Vakıf yapacağı yeni projelerle sadece Fişekhane’de değil farklı şehirlerde de sergi ve etkinliklerine devam edecek.


IstanbulArtNews | Mayıs 2022

204 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör