• Öykü Terlemez

Kültürlerarası diyaloğa katkıda bulunmak

ISTANBUL’74 bu yaz sezonunu da Bodrum Maçakızı’nda karşılıyor. İnsan ve Doğa Arasında isimli grup sergi, farklı coğrafyalardan gelen sanatçıların çağdaş sanat eserlerini açık havada izleyiciyle buluşturuyor. Galerinin kurucu ortağı Demet Müftüoğlu Eşeli, Bodrum’da gerçekleştirdikleri sergi projeleri hakkında sorularımızı yanıtladı.


Carlito Dalceggio, ‘Spiritual Strippers’

ISTANBUL’74’ün Bodrum Maçakızı ile iş birliği kapsamında gerçekleştirdiği İnsan ve Doğa Arasında sergisi 1 Temmuz Cuma günü açıldı. Küratörlüğünü ISTANBUL’74’ün kurucu ortağı ve yaratıcı direktörü Demet Müftüoğlu Eşeli’nin üstlendiği sergi, çeşitli coğrafyalardan sanatçıların yer aldığı çok kültürlü ve disiplinlerarası bir seçkiyle sanatseverleri karşılıyor. Sergide, Federica Perazzoli, Cristián Mohaded, Sabine Marcelis, Steve Messam, José Parlá & Rey Parlá, Rachel Hayes, Belkıs Balpınar, Mehmet Ali Uysal, Mike Berg, Carlito Dalceggio ve Koray Tokdemir çağdaş sanat üretimleriyle yer alıyor. Eserlerin büyük bir kısmını Misafir Sanatçı Programı kapsamında Maçakızı’nda hayata geçiren farklı kültürlerden sanatçılar, Bodrum’dan ilham alarak, yerel üreticilerle iş birliği içerisinde ürettikleri işlerini sergiliyor.

Bodrum coğrafyasından izler taşıyan, dış mekan enstalasyonlarıyla ve kullanılan malzemelerin çeşitliliğiyle Maçakızı’nın farklı alanlarına yayılan eserler, izleyiciye adeta hayal dünyasında yer alan bir sergi deneyimi yaşatıyor. Denizin üzerinin bile sergi mekanı olarak kullanıldığı İnsan ve Doğa Arasında, beşeri ve doğal olan arasındaki ilişkiyi eylül ayına kadar sanatseverlerin ilgisine sunuyor.

ISTANBUL’74, bu yaz aynı zamanda NOMAD Circle Sanat ve Tasarım Fuarı’na davet edilen ilk sanat platformu olarak 6-10 Temmuz tarihlerinde Capri Adası’nda bir çağdaş sanat seçkisine yer verecek. Galerinin José Parlá, Belkıs Balpınar, Burçak Bingöl, Federica Perazzoli ve Rachel Hayes’in eserleriyle yer alacağı fuar, 1371 yılında inşa edilen ve Capri’nin en eski tarihi yapısı olan Certosa Di San Giacomo’da gerçekleştirilecek.

Çeşitli sanat organizasyonları aracılığıyla çağdaş sanatı izleyiciyle buluşturan ISTANBUL’74’ün kurucu ortağı ve yaratıcı direktörü Demet Müftüoğlu Eşeli Bodrum’daki sergilerine dair sorularımızı yanıtladı.


Bu yıl ilk kez mi Bodrum’da yer alıyorsunuz?

Geçen yaz Bodrum’da, bu coğrafyanın en eski ve önemli zanaatlarından biri olan ve geniş bir kültürel birikimin kapısını aralayan kilim dokumacılığı sanatının izinden gittik. ISTANBUL’74 olarak 81 yaşındaki art kilim öncüsü Belkıs Balpınar’ın retrospektif niteliğindeki sergisini Bodrum Maçakızı’nda koleksiyonerler ve ziyaretçiler ile buluşturduk. Pandemi döneminden sonra, açık havada gerçekleşen sergilemelere ilgi daha da yüksek olmuştu, yine bu yıl da eğilim devam ediyor. Yaklaşık bir buçuk ay gösterimde kalan Belkıs Balpınar sergisi, Türkiye’den ve özellikle yurt dışından gelen koleksiyonerler tarafından çok ilgi gördü. Anadolu’nun kilim geleneğini yeni bir perspektifte, uzay, kuantum fiziği ile yeniden ele alan Balpınar’ın işleri oldukça hayranlık uyandırıyor izleyicide. Boyut olarak ise, daha çok büyük ölçekli işlere talebin daha yüksek olduğunu gördük.


Bu sene gerçekleştirdiğiniz İnsan ve Doğa Arasında sergisi hangi konulara odaklanıyor? Sergiye paralel etkinlikler gerçekleştirmeyi düşünüyor musunuz?

Bu yıl, temmuz ayında açılan yeni sergimiz İnsan ve Doğa Arasında için çok heyecanlıyız. İnsanlık öykülerini ve farklı kültürleri birleştiren bir yol olarak doğa, birçok formda yaratıcı ifadeyi besliyor. Doğa ve dünya ile kurduğumuz ilişkiyi yeniden ele alan sanatçıların işlerinden oluşan sergi, Ege doğası ile diyalog halinde sunularak, açık havada çeşitli kişisel yaratıcı pratikleri keşfetmeye davet ediyor. Farklı disiplinlerden değerli sanatçılarla Bodrum’da çalışıyor olmak bizim için ayrıca çok önemli. Sergide; Milano merkezli çağdaş sanatçı Federica Perazzoli, Arjantinli endüstriyel tasarımcı ve sanatçı Cristián Mohaded, Hollandalı tasarımcı ve sanatçı Sabine Marcelis, İngiliz enstalasyon sanatçısı Steve Messam, Küba kökenli Amerikalı sanatçılar José Parlá ve Rey Parlá, Amerikalı tekstil sanatçısı ve heykeltıraş Rachel Hayes, art kilim akımı öncüsü Belkıs Balpınar, Pi Artworks iş birliğiyle Türkiyeli çağdaş sanatçı Mehmet Ali Uysal, Galeri Nev İstanbul iş birliğiyle Amerikalı kavramsal sanatçı Mike Berg, interdisipliner sanatçı Koray Tokdemir ve kavramsal sanatçı Carlito Dalceggio de dahil olmak üzere çeşitli disiplinlerden sanatçıların işlerinden bir seçki sunuyoruz. Serginin en önemli parçası olan Misafir Sanatçı Programı kapsamında Federica Perazzoli, Cristián Mohaded, Steve Messam, José Parlá ve Sabine Marcelis’i Bodrum Maçakızı ile birlikle ağırladık. Bu isimleri Bodrum’da büyük bir sergi çerçevesinde buluşturmak ve kültürlerarası diyaloğa katkıda bulunmak ‘74 olarak misyonlarımızdan biri. Ayrıca sanatçılar, sergiye özel eserlerini Ege doğasından esinlenerek; yerel teknikler, doğal malzemeler, lokal atölye ve stüdyolarla iş birliği içinde yarattı. Eserlerin tümü Maçakızı’nda, Bodrum’un doğası ile ahenk içinde çeşitli alanlarda sergileniyor.

Paralel etkinlikler ile sergi ile etkileşimi artırmak planlarımız arasında. Diğer yandan, her sanatçının işini ve pratiğini anlattığı ve sergi hakkında görüşlerini paylaştığı sanatçı konuşmaları video serisi, yaz boyunca kanallarımızdan online yayınlanacak.


İstanbul piyasası yaz dönemi durgunluğu yaşarken Bodrum’un alternatif bir sanat merkezi olarak yükselebileceğini düşünüyor musunuz?

Yıllardır sanatçılar ilham için Bodrum’a gelmeye devam ediyor. Yarımadanın ruhu ile bütünleşmiş bu yaratıcılık ve keşfetme tutkusunun buradaki projelerimiz için büyük bir esin kaynağı olmaya devam edeceğini söyleyebilirim. Kültür sanat için Bodrum’un başlı başına bir merkez olacağını düşünüyorum. Uzun soluklu iş birlikleri özellikle Bodrum’daki büyük sergiler için çok önemli. Bizim bu karma sergideki misafir sanatçı programıyla yaptığımız gibi, zaman içerisinde bölgedeki zanaatkarlar, atölyeler ve stüdyolar ile çalışma fırsatlarının artacağını düşünüyorum.


IstanbulArtNews | Temmuz / Ağustos

37 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör