• Ali Gazi

Müzayedelerin rekorlar dolu yılı ve NFT’nin önlenemez yükselişi

Güncelleme tarihi: 26 Oca

Ali Gazi

2021 yılı müzayedelerin rekorlar yılı oldu. Dünya çapında köklü kurumların çevrimiçi açık artırma stratejilerini kullanarak büyük satış rakamlarına ulaşmalarının yanı sıra NFT teknolojisi yılın göze çarpan bir diğer unsuru olarak kayda geçti.

Picasso, ‘Femme Assise près d’une fenêtre - Marie-Thérèse’, 1932

Pandemi kapanmaları süresince online olarak gerçekleşen açık artırma stratejileri geliştiren müzayede evleri, bu yeni enstrümanı 2021 yılında daha efektif kullanarak tarihi rekorlara imza attı. Sotheby’s ve Christie’s gibi köklü ve uluslararası düzeyde örgütlü kurumlar, Aralık ayının son haftası itibariyle, bir önceki yıla oranla yüzde 60’a varan artışla, yaklaşık 15 milyar 500 milyon dolarlık toplam cirolara imza attı. Bu rakamların gerçekleşmesinde pandeminin ekonomik sonuçlarından nispeten az etkilenmiş görünen Uzakdoğu piyasaları ve Asyalı alıcılar ana aktörler olarak öne çıkarken, bu yıl müzayedelerin bir başka yıldızı ise NFT teknolojisiyle üretilmiş eserler oldu.
Refik Anadol, ‘Machine Hallucinations – Nature Dreams : AI Data Sculpture 2021 1/1’

Philips, Asyalı alıcılarla rekor tazeledi

Phillips Müzayede evi, Poly Auction’la işbirliği içinde 30 Kasım’da Hong Kong’da gerçekleştirdiği “20’inci Yüzyıl & Çağdaş Sanat Akşam Satışı” başlıklı açık artırmada, beklentilerin oldukça üzerine çıkarak, vergi ve komisyonlar dahil, 58 milyon 200 bin dolarlık satış gerçekleştirdi. Satışa sunulan 58 eserin 50’sinin yeni alıcılara gittiği açıklanan müzayede, pandemi sürecinden çok fazla etkilenmeyen Asya sanat piyasasının yükselişini gösterdi. Kıran kırana geçen açık artırmada Alman sanatçı Gerhard Richter’in 1984 tarihli “Kerzenhein” adlı soyut çalışması, vergi ve komisyonlar dahil 13 milyon 80 bin dolarlık fiyatıyla akşamın en pahalı eseri oldu. Yayoi Kusama’nın 2004 tarihli pembe beyaz desenli “Infinity Nets OPRT” adlı tuvali 2 milyon 900 bin ve Matthew Wong’un 2017 tarihli “Far Away eyes” isimli tablosu ise 2 milyon 717 bin dolara alıcı buldu. Müzayedede Auguste Rodin ve David Hockney’in yanı sıra, genellikle Asyalı alıcıların ilgi gösterdiği Javier Calleja, Scott Kahn, Izumi Kato, Robert Nava, Billie Zangewa, Godwin Champs Namuyimba ve Susumu Kamijo da rekor fiyatlarla işleri satılan isimler oldu. Phillips, 29 Kasım akşamı ise yine Poly Auction ile birlikte gerçekleştirdiği “20’inci yüzyıl, Çağdaş Sanat ve Tasarım Günü Satışı” başlığıyla 189 eseri satışa sundu. Müzayede öncesi 16 Ekim – 13 Kasım arası sıra- sıyla Taipei, Pekin, Şangay ve Singapur’da sergilenen eserler daha sonra Hong Kong’daki açık artırmaya çıktı. Uzakdoğu’daki bu stratejik ortaklık sonucu, vergi ve komisyonlar dahil toplam 58 milyon 271 bin 204 dolarlık satışa ulaşıldı. KAWS’ın bir reklam posteri üzerine 2002’de çalıştığı “Untitled (US)” adlı eseri, beklenen 385 bin dolarlık tavan fiyatın çok üzerinde, vergi ve komisyonlar dahil 1 milyon 505 bin 601 dolara satılarak, en yüksek fiyata çıkan çalışma oldu. Yayoi Ku- sama’nın 2007 tarihli “Summer-Stars (QPTW)” adlı yağlıboya tablosu, 1 milyon 397 bin 24 dolar ve George Condo’nun 2001 tarihli “Night Portrait” adlı resmi ise 885 bin 157 dolara yeni sahiplerinin oldu.

KAWS, ‘Untitled (US)’, 2002

George Condo, ‘Night Portrait’, 2001

Sandro Botticelli, ‘Young Man Holding a Roundel’ (Madalyon Tutan Genç Adam), 1480’ler

Sotheby’s 277 yılın rekorunu kırdı Dünya çapında 80 şubesi ile hizmet veren müzayede evi Sotheby’s, 2021 satış rakamlarını açıkladı. Toplamda 7 milyar 300 milyon dolarlık satış rakamını geçen kurum, 277 yıllık tarihinin en yüksek yıllık satış rakamına ulaştı. Satışların büyük kısmı online alıcılara gerçekleştirilirken, Londra merkezli müzayede evi bu rakamlara ulaşmasının ardındaki en büyük etken olarak teknolojiyi yakından takip eden genç koleksiyonerleri gösterdi. Pandemi süresince iyiden iyiye bir yatırım aracı haline gelen NFT eserleri yakından takip eden bu kitle, müzayede evine en çok kazandıran yeni alıcılar oldu. 40 yaş altı olarak dikkat çeken ve bu yıl yüzde 187 artış gösteren bu yeni alıcı grubu, NFT teknolojisiyle üretilmiş sanat eserlerine olduğu kadar Sotheby’s’in faaliyet gösterdiği çanta, şarap ve mücevher gibi lüks tüketim satışlarına da yoğun ilgi gösterdi. 2020 yılına göre cirosunu yüzde 71 artıran kurum, en yüksek geliri 4 milyar 300 milyon dolar ile, modern ve çağdaş sanat eserlerinin açık artırma ve özel satışlarından elde etti. Açıklamanın yapıldığı 15 Aralık 2021 itibariyle henüz gerçekleştireceği müzayedeleri olan ve rakamın daha da yükseleceğini belirten Sotheby’s, 2021 yılında fiyatı 15 milyon doları aşan 57 parça sattı. en pahalı eser ise “Eski Ustalardan Tablolar ve Heykeller, Bölüm I” başlıklı açık artırmada 28 Ocak 2021 tarihinde, 92 milyon 200 bin dolarlık fiyata ulaşan ve 1480’lerde yapıldığı tahmin edilen, Rönesans dönemi ustalarından Sandro Botticelli’nin “Young Man Holding a Roundel” (Madalyon Tutan Genç Adam) adlı tablosu oldu.


Refik Anadol’dan rekor NFT satışı Refik Anadol, KÖNiG Galeri’de 6 Kasım’da açılan ikinci büyük ölçekli kişisel sergisi kapsamında sergilenen “Machine Hallucinations – Nature Dreams : AI Data Sculpture 20211/1” adlı eserini, Open Sea platformu üzerinden NFT olarak satışa sundu. 2018-2021 yılları arasında Refik Anadol Stüdyosu tarafından toplanan, halka açık 300 milyondan fazla doğa fotoğrafından yararlanan eser, aynı zamanda şimdiye kadar doğa fotoğrafı olarak toplanan en yüksek veri kümesine sahip. Serginin biteceği 17 Aralık akşamı sonuçlanması beklenen müzayede, yaşanan teknik aksaklıklar sonucunda bir gün uzatılarak 18 Aralık’a alındı. Defalarca ek süreyle uzatılan, heyecanla geçen açık artırma sonucunda eser, 300.69420 etherum karşılığı olan toplam 1 milyon 184 bin 546 dolara satıldı. Çalışmayı satın alan ve koleksiyonunda 400’den fazla NFT eser bulunan Mabu takma adlı koleksiyoner, eserle birlikte Anadol imzalı bir sertifika, enstalasyonun kaynak yedek dosyaları ve özel bir yazılım içeren bilgisayara da sahip olacak.

Mehmet Güleryüz, ‘Red Forest’ (Kızıl Orman), 1989, tuval üzerine yağlıboya, 130x160cm

Christie’s toplam satışlarında son beş yılın rekoru geldi Dünyanın en büyük müzayede evlerinden Christie’s, 20 Aralık’ta yayınladığı basın açıklamasında, bu yıl geçen yıla oranla yüzde 54’lük bir artışla toplam 7 milyar 100 milyon dolarlık sanat eseri satışı gerçekleş- tirdiğini bildirdi. Son beş yılın rekorunu kıran Christie’s, başarılarının sırrı olarak, Pablo Picasso gibi uzun zamandır favori olan isimlerin yanı sıra, Beeple takma adıyla NFT üretimi yapan Mike Winkelmann gibi isimleri de işaret etti. Christie’s CeO’su Guillaume Ce- rutti basına yaptığı açıklamada, yeni bir sanatsal yaratım aracı olan ve yeni tip koleksiyonerlerin yatırım amaçlı ilgi gösterdiği NFT tabanlı çalışma- ların, hızla yükselen fiyatlarla pande- mi sonrası müzayede endüstrisinin geri dönüşüne ivme kattığını belirtti. Antik Mısır heykellerinden Ortaçağ el yazmalarına, eski langırt maki- nelerinden, klasik ve çağdaş sanat eserlerine kadar bir dizi kategoride satış yapmak konusunda kendilerini coşkulu hissettiklerini sözlerine ekle- yen Cerutti, özellikle finansal piyasa- ların oynaklık belirtileri göstermeye devam etmesi ve enflasyonun diğer ürünlerin fiyatlarını yükseltmesinin devamlılığı durumunda, satıcıların gelecek yıl daha fazla eseri müza- yedeye koymayı düşünebileceğini söyledi. Christie’s’in 2021’de satılan en pahalı eseri 13 Mayıs’ta düzenlenen “20’inci Yüzyıl Modern Sanat Ak- şam Satışı”nda 103 milyon 400 bin dolara ulaşarak beklentilerin üzerine çıkan, Pablo Picasso imzalı, 1932 tarihli “Femme Assise près d’une fenêtre - Marie-Thérèse” (Pencere Kenarında Oturan Kadın) oldu. Bu yıl toplam 150 milyon dolarlık NFT satışı da gerçekleştiren müzayede evi Mart ayında 69 milyon dolara satılan Beeple lakaplı dijital sanatçı Mike Winkelmann’ın “everydays: The First 5000 Days” adlı eserinin ödemesini ise kripto para ile kabul etmiş ve bir ilke imza atmıştı.

Artam’dan online milyonluk satışlar Artam Antik A.ş. online müza- yede serisine 19 Aralık’ta sonlanan “368’inci Müzayede: Modern ve Çağdaş Tablolar” adlı açık artırma ile devam etti. 283’ü tablo, 12’si heykel ve beşi obje olmak üzere toplam 300 adet eserin sunulduğu müzayedede, Neşet Günal’ın 1968 tarihli “Testili Kız” adlı tuval üzerine yağlıboya çalışması, KDV ve komisyon dahil 1 milyon 679 bin 258 lira ile en pahalı eser oldu. Mehmet Güleryüz’ün 1989 tarihli “Red Forest” (Kızıl Orman) adlı yağlıboya tablosu, KDV ve komisyon dahil 1 milyon 262 bin 600 liraya satılırken; Burhan Doğançay’ın 1977 tarihli “Untitled” (isimsiz) başlıklı yağlıboya eseri, KDV ve komisyon dahil 1 milyon 123 bin 714 liraya satılarak bir milyon sınırını aşan eserler oldu.

83 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör