• Burcu Dimili

Mart ayında görülmesi gereken sergiler

Güncelleme tarihi: 6 Mar

Burcu Dimili


Kış mevsiminin soğuk etkilerinin yavaş yavaş azaldığı güneşli günleri müjdeleyen mart ayı kapımızı çaldı. Hepimiz baharın ilk hareketliliklerini özlemle beklerken sanat dünyası da enerjinin dozunu yükselterek baharı umut verici sergilerle karşılıyor. Mart ayında radarımıza giren sergileri sizler için derledik.

Kazım Şimşek, ‘Kiracı’, tuval üzerine akrilik, füzen ve boya kalemi, 150x220cm, 2021

Bu ay görmeyi heyecanla beklediğimiz pek çok sergiyle karşılaşıyor, henüz gezme fırsatı bulamadıklarımızı ise ilk defa deneyimliyoruz. Martch Art Project, Merkür Galeri, 5533, Galerist, Yapı Kredi bomontiada, Evliyagil Dolapdere bu ayın rotasını oluşturan sergiler. Gelin birlikte gezelim.


Ufufu: A Dozen of Gloomy Inners, Harumi Nakashima Martch Art Project 29 Ocak – 5 Mart Martch Art Project, Japonya’da yer alan Sokyo Galeri iş birliğiyle Harumi Nakashima’nın Ufufu: a Dozen of GloomyInners başlıklı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Sanatçının beden ve benlik arasındaki yüzleşmesini ve iç görüsünü betimleyen heykeller bir keşif sürecinin de tor- tularını karşımıza çıkartıyor. Amorf formlar, uzuv parçaları, biyolojik detaylar serginin omurgasını oluşturuyor. Bir içe bakış hikayesini anlatan sergi, keşif sürecini tüm çıplaklığıyla önümüze seriyor. yeniden yapılandırılmış, bir araya gelmiş ve tanımlanmış varlıkları bu- luşturan sergi, masum ama eğlenceli, saf ama oyunlu bir dünyanın kapılarını aralıyor. Ufufu: a Dozen of Glo- omyInners’ı 5 Mart’a dek Martch Art Project’te ziyaret edebilirsiniz.


Yeniye Yükseliş, Burcu Perçin Merkür Galeri 25 Aralık – 5 Mart Polat Piyalepaşa’daki Merkür Galeri, Burcu Perçin’in yeniye yükseliş isimli sergisine ev sahipliği yapıyor. Doğa içine yerleştirilen antik heykellerin birbirleri ve doğayla ilişkileri etrafında şekillenen sergi, doğayla ilişkimizi sorgulamak için bir fırsat yaratıyor. Kendine özgü tekniği ile çektiği fotoğraflardaki mekan ve nesneleri kolajlarında yeniden yorumlayan sanatçı, doğayla bütünleşmeyi ve onunla uyum içinde yaşamayı öneren imgeler kullanıyor. Farklı teknik ve disiplinlerin iç içe geçtiği sergi bir yandan kültürel mirasa da vurgu yapıyor.


True Love Leaves No Traces Galerist 8 Şubat - 19 Mart Adını Leonard Cohen’in şiirinden alan True love leaves No Traces sergisi, 8 Şubat - 19 Mart tarihleri arasında Galerist’te izleyicilerle buluşuyor. Burcu Fikretoğlu küratörlüğünde gerçekleşen sergi, aynı zaman ve mekanda birlikte var olmanın yollarını tahayyül edemeyen bizlere farklı bir bakış açısı sunuyor. Kendi içimizde oynadığımız bütünleşme oyununun, bir olma arzusunun yeniden düşünülmesini öneren sergi, konukseverlik sorusu ve sorununu alışılmadık bir açıdan ele alıyor. Beklenmeden, çağırılmadan gelene sonunu düşünmeden kucak açmanın, bir olmanın, birlikte var olmanın ihtimallerini sorguluyor. Silva Bingaz, claire Denis, Alfredo Jaar, Ismene King, Ariana Papademetropoulos, Necla Rüzgar, Anri Sala, Kiki Smith, Stefania Strouza, Hale Tenger, Kostis Velonis’in çalışmalarını izleyiciyle buluşturan sergi, dokunma, hisssetme, duyumsama eylemlerinin bıraktığı izleri sorguluyor. Özellikle günümüzde yeni tanımlar biçtiğimiz, mesafelerle sınandığımız, gerçekleştirmekten uzak kaldığımız bu eylemler sergi çerçevesinde yeni anlamlar buluyor. Kabul edememe-sahiplenme, iğrenme-sevme, benimsememe-bütünleşme arasında ince bir çizgide gezinen ilişkilere bakarken bize Leonard Cohen’in şu dizeleri eşlik ediyor: “Gerçek aşk iz bırakmaz / Sen ve ben bir olursak / Sarılmalarımızdan geriye hiçbir şey kalmaz”


Müdahaleler, Vahap Avşar Yapı Kredi bomontiada 19 Şubat - 26 Mart Vahap Avşar’ın eski ve yeni işlerini bir araya getiren Müdahaleler sergisi, 19 Şubat - 26 Mart tarihleri arasında Yapı Kredi Bbomontiada’da izleyicilerle buluşuyor. Sanatçının resim, fotoğraf, video, hazır-nesne veyerleştirmelerini içeren seçkinin küratörlüğünü Ahmet Ergenç’in Bü- roSarıgedik işbirliği ile üstlendiği sergi, sanatçının otuz yılı geçen üretim sürecine kapsamlı bir bakış sunuyor. Sergideki çalışmalar yakın tarihe odaklanırken şimdiye de bakıyor. Sanatçı çalışmalarında müfredat, militarizm, popüler kültür, devlet aygıtları, bürokrasi imgeleri ve milli hassasiyetlere estetik-politik hamlelerle müdahale ederek, kültürel ve siyasi mitlerin şiddetini ve ideolojik yönlerini açığa çıkartıyor. Resim, fotoğraf, video, hazır-nesne ve yerleştirmeleri bir araya getiren sergi, 80’lerin ortalarından bu yana eleştirel ve ironik bir bakışla siyasi ve kültürel gündeme ‘müdahaleler’de bulunan sanatçının çalışmalarına bugünün gözünen bak- mamıza bir fırsat yaratıyor.


Köpek Islığı, Pınar Marul 5533 9 Şubat - 12 Mart Pınar Marul’un Köpek Islığı başlıklı kişisel sergisi, 9 Şubat - 12 Mart tarihleri arasında 5533’te sanatseverlerle buluşuyor. Sanatçı, organizmalarda “anomaliler” olarak ortaya çıkan, garip büyüme ve gelişme durumlarının büyüleyici taraflarını ele alıyor. Canlıların alışılmadık görünümleri yüzünden kolayca göze çarpan, çevreyle uyumun zayıfladığı anlara odaklanan sergide; uyarıcı madde etkisinde ağını ören bir örümcek, hormonal değişim sonucu farklı dokuda ve biçimlerde boynuzlar geliştiren bir geyik, bir taşın deliklerinde ilerlemenin yolunu arayan mantarların tuhaf dünyalarına şahit oluyoruz.Pınar Marul, ‘Saklı’, falez kayası, epoksi 59x34x31cm, 2022


Moral, Kazım Şimşek Evliyagil Dolapdere 10 Şubat- 27 Mart Kazım Şimşek’in Moral isimli ilk kişisel sergisi, 10 Şubat- 27 Mart tarihleri arasında Evliyagil Dolapdere’de izleyiciyle buluşuyor. Sanatçının tuval ve kağıt üzerine mürekkep, yağlı boya ve akrilik gibi çeşitli malzeme ve tekniklerde ürettiği son dönem işlerini bir araya getiren sergi, odağına sınıf meselesini yerleştiriyor. İçinde bulunduğumuz politik, sosyolojik ve ekonomik atmosfere katlanabilmenin nasıl bir ruh haliyle mümkün olduğunu sorgulayan sergi, karanlık tasvirlerinin ardında derin arayışları ortaya koyuyor.Anri Sala, ‘If and Only If’, 2018, tek kanallı HD video, renk, 4.0 surround ses yerleştirmesi, 9’47’’ Marian Goodman Gallery ve Galerie Chantal Crousel izniyle.

IstanbulArtNews | Mart 2022

312 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör