• IAN

Mesa ve Sevil Dolmacı Bodrum’da yeni galeri açıyor


Geçen yıl Bodrum Loft’da, Sculpville isimli açık hava heykel parkı projesini gerçekleştirdik. Oldukça ilgili gördü. Çoğunlukla Türk sanatseverlerinin ilgi gösterdiği proje’yi ilgi çoğunlukla İstanbul, Ankara, İzmir’li sanatseverlerden olsa da Katar, Azerbeycan, Lübnan ve Kuveyt’ten gelen sanatseverlerin de gezip alışveriş yaptığını söylebiliriz.

Sevil Dolmacı Art Gallery olarak bu yıl Mesa Bodrum ile işbirliği yaptık. Demirbükü’nde yer alan Mesa içerisinde oldukça popüler olan Naru Restaurant ve Japon Meyhanesi ve Mesa Otel kompleksi içinde hem tanımlı bir galeri mekanımız olacak hem de açık hava heykel parkı projemizi hayata geçireceğiz. Burada Türk sanatseverlerin yine çoğunluğu oluşturacağını düşünüyoruz. Ancak kendi iletişim ağımız ile yabancı ilgili kitleyi de misafir etmeye hazırlanıyoruz.

Sergilemelerimizde Mesa Bodrum’a özel olarak büyük ölçekli heykeller üreten heykeltıraş Ozan Oganer, geleneksel bir obje olan dantel oyasını eğlenceli figüratif heykellere dönüştürüyor. Bahadır Çolak, Kadriye İnal, Yasin Uysallar ve Gözde Can Köroğlu’nun söz konusu özel açık hava heykel parkı için ürettikleri heykellerinde Alice Harikalar Diyarı konseptini ele alıyorlar. Türkiye’de Borusan Contemporary’nin koleksiyonunda neon eserleriyle yer almış olan Alman sanatçı Ruby Anemic’in neon işleri, ReuvenIsrail’in el yapımı ahşap heykelleri, Andy Warhol’un “Sunday B. Morning (after)” serisinden serigrafileri, mizahi karikatürleriyle tanınan illüstratör ve ressam David Shrigley’inkağıt eserleri, Haluk Akakçe’nin son dönem üretimleri, LeilaBabirye’nin toplumsal cinsiyet temalı eserleri, Theodore Boyer’in natürmortları, Ganalı sanatçı Felix Kwesi Awotwiportreleri ve Valentino için özel bir eser üreten Sara Ludy’undijital eserlerinin de olacağı sergileme alanında yaz mevsiminden ve Bodrum’dan ilham alan eserler 15 günlük pop-up sergilerle sanatseverle buluşuyor.

Bodrum son dönemde dünyanın da gözünü çevirdiği oldukça popüler bir tatil lokasyonu. Burada da geçen yıl olduğu gibi Capri, St Tropez, Mikonos gibi tatil merkezlerinde yer alan geçici/kalıcı galeri mekanları gibi bir aura yaratılıyor ve bence bu durum birkaç yıla daha kurumsal bir hale gelecek. Hem yatırımcılar bunun gerekliliğine hem de galeriler yaz şubelerinin getirisine daha çok inanacak. Büyük galeriler bu pastadan şüphesiz daha çok pay alacak. Biz geçen yıl Katar şeyhlerinden Suudi Prenslere ve Azerbeycan’dan Kuveytli iş insanlarına kadar farklı profillere hizmet verdik. Bu yıl ise amacımız Avrupa ve Amerika’dan gelecek sanat ilgilisine hizmet vermek. Pandemi sonrası umarım kalifiye bir turist akışı olacak. Yerel yönetim ve galerilerin dışında yatırımcıların desteği çok önemli. Sanatın bir ihtiyaç/zorunluluk haline gelmesi işleri kolaylaştırıp yaygınlaştıracaktır diye düşünüyorum.


Reuven Israel, ‘Vessels’, basılmış MDF, 35,5x25,5x25,5cm, 2012


IstanbulArtNews | Temmuz / Ağustos

64 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör