• IAN

PİLEVNELİ’den eş zamanlı iki kişisel sergi

PİLEVNELİ galeri, 19 Nisan - 28 Mayıs arasında Esra Gülmen ve Tarık Töre’nin kişisel sergilerine ev sahipliği yapacak. Gülmen, Don’t Play With My Emotions adlı sergisinde izleyiciye duygularla oynaması için bir alan açmak istiyor. Töre, Caspar David Friedrich Nietzsche Guevara adlı sergisiyle yaşadığı çağın hafızasını ifade etmeyi amaçlıyor.


PİLEVNELİ galeri, 19 Nisan - 28 Mayıs tarihleri arasında Esra Gülmen ve Tarık Töre’nin ilk kişisel sergilerine ev sahipliği yapacak. Tarık Töre’nin PİLEVNELİ’de gerçekleşecek ilk kişisel sergisi galerinin -1 ve giriş katlarında yer alırken, Berlinli Esra Gülmen’in Türkiye’deki ilk kişisel sergisi olacak seçki galerinin diğer katlarında olacak. Esra Gülmen, Don’t Play With My Emotions ismini verdiği sergisinde duygularla oynayan ve izleyiciye de oynaması için bir alan açmak istiyor. Kağıt, kanvas, kumaş, mermer gibi güzel sanatlara dair malzemelerin yanı sıra gündelik objeler ve müzik enstrümanlarını da birer tuval gibi düşünerek işlerini üreten sanatçı, bu farklı mecra ve tekniklerle değişken bir oyun alanı tasarlıyor. Böylelikle inşa ettiği geçici ve uçucu kurguda seyirciyi gündelik duyguları, alışkanlıkları, sevme, sevilme biçimleri üzerine düşünmeye davet ediyor. Sanatçı işlerini şu sözlerle anlatıyor: “İnsanın kendisinden, insan psikolojisinden ve problemlerden çok etkileniyorum. Sokaklar, posterler, sosyal medya, sohbetler, müzik, şarkı sözleri, ve tabii ki filmler ve kitaplar da. Popüler kültüre dair ne varsa aslında. İmgelerin, insanlığın etrafında bıraktığı tüm işaretlerin hep kalıcı olacağını umuyorum. O şekilde yaklaşıyorum imgelere. Daha çok sormak bence benim yaptığım. Bana ilham veren şey ne ise... Bu genelde bir kavram oluyor. Onunla oynarken mesajımı ortaya çıkarıyorum. Anlayabilmek en büyük takıntım sanırım. Ve bu şekilde kalplere dokunabilmek.” Tarık Töre, galerideki ilk kişisel sergisi olan Caspar David Friedrich Nietzsche Guevara isimli sergisiyle yaşadığı çağın hafızasını ifade etmeyi amaçlıyor. Töre, kendi görsel dünyasına has imgeleri gerçeküstü kompozisyonlarda bir araya getiriyor ve yeni dünya düzeni içerisinde insanı ve hayat içerisindeki yolculuğunu parçalar ve bölümler altında değerlendiriyor. Sanatçıya göre bu yolculuk bir akış içerisinde değil birbirinden ayrı bölümlerden oluşuyor. Bu bölünmüş görüntüleri sanatçı, kendi içinde sınırlandırılmış bölümler olarak nitelendiriyor. Serginin başlığı da üç ayrı “ikonun”, üç ayrı bölümün birbirine geçmiş halini temsil ediyor. Alman romantik ressam Caspar David Friedrich, filozof Friedrich Nietzsche ve aktivist, savaşçı politik figür Che Guevara. Caspar David insanın romantik yönünü ve duygularını, Nietzsche aklı, Che ise eylemi temsil ediyor. Sergisinin başlığında olduğu gibi pratiğinin genelinde Töre, ciddi meselelere ciddiyetle yaklaşıp karikatürize ediyor. Bu üç önemli figürün farklı görüşlerini birbirinden bağımsız şekilde kabul ediyor ve onları harmanlıyor. Bakış açısını biraz değiştirerek üç figürü farklı karakterlere dönüştürüyor.

Bölünmüş bir hayat yolculuğu Caspar David, Nietzsche ve Che, Tarık Töre’nin sergisinde temelde herkesin günlük hayatında arada kaldığı üç ana karar mekanizmasını temsil ediyor; duygular, akıl ve eylem. Bu üç mekanizma arasındaki karmaşa sergide yer alan eserlerin her birinde kendini gösteriyor. Her insan, bilgiden ve sonsuz seçenekten kaynaklanan tereddüt içerisinde, duygular, akıl ve direk olarak eyleme geçmek arasında git gel yaşıyor. İçinde bulunduğu bu durum, bölünmüş bir hayat yolculuğuna dönüşüyor. Tarık Töre eserlerinde bu bölünmüş tereddütleri, sınırsız seçenek arasın- da dolaşan akılları inceliyor. Eserlerindeki kompozisyon ve teknik Töre’nin fikirlerini destekliyor. Bütününde bir “büyük resim” oluşturan çeşit çeşit figürler, günümüz insanının zihninin içini, kafa karışıklığını yansıtıyor. Esra Gülmen’in Don’t Play With My Emotions, Tarık Töre’nin Caspar David Friedrich Nietzsche Guevara sergileri, 19 Nisan-28 Mayıs 2022 tarihleri arasında ziyaretçileri bekliyor.Esra Gülmen, “Desperate” Tuval üzerine akrilik, 99,5 x 120 cm, 2022.

Tarık Töre, Döv Beni, Tuval üzerine akrilik ve sprey boya, 200 x 150 cm, 2021.

IstanbulArtNews | Nisan 2022

336 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör