• Tuba Parlak

‘Sanat için yeni bir rota oluşturuyoruz’

İstanbul’un üç büyük galerisini (MERKUR, .artSümer ve Pi Artworks) şehrin çok daha adı sanatla anılan bölgelerinden kendi alanına taşıyan Polat Piyalepaşa, Zilberman Gallery’nin de ikinci İstanbul şubesine ev sahipliği yapıyor. Projenin hedefleri ve çerçevesini Polat Holding CEO’su Kaan Yücel anlatıyor.


Polat Piyalepaşa restoran, mağaza ve markalarıyla yenilikçi bir alışveriş ve zengin bir gastronomi kültürü yaratmayı amaçlarken, aynı zamanda sanatın öncü platformlarına da ev sahipliği yapmak istiyor.

Sanatla iç içe geçmiş bir yaşam alanı tasarımının öncü projesi olan Polat Piyalepaşa, İstanbul’un dört seçkin galerisine kapılarını açtı. MERKUR, .artSümer, Zilberman ve Pi Artworks galerilerine ev sahipliği yapan projenin detaylarına dair sorularımızı Polat Holding CEO’su Kaan Yücel yazılı olarak yanıtladı.


Polat Piyalepaşa projesini sizin cümlelerinizle okurlarımıza aktarabilir miyiz? Türkiye’de ve globalde gayrimenkul ve enerji sektörlerinin öncü oyunculardan biri olan Polat Holding olarak, 65 yılı aşkın tecrübemizle Piyalepaşa İstanbul projesini şehre kazandırmaktan mutluyuz. İstanbul’un merkezi lokasyonlarından Beyoğlu’nda hayata geçirilen projemizde; 1+1 ve 4+1 yapılarında 989 konut, 14 bin 500 metrekare ofis alanı, ulusal ve uluslararası 120 mar- kaya ev sahipliği yapacak 36 bin 500 metrekare alışveriş alanı, 3 bin 900araçlık dört katlı bir otopark bulunmakta. Ayrıca 31 bin metrekare alana yayılan, farklı büyüklükte toplantı salonları ve uzun süreli konaklamalara imkan sağlayacak mutfaklı odaları da içeren 250 odalı bir otel alanımız var. Polat Piyalepaşa restoran, mağaza ve markalarıyla yenilikçi bir alışveriş ve zengin bir gastronomi kültürü yaratmayı amaçlarken, aynı zamanda sanatın öncü platformlarına da ev sahipliği yapmak istedi.


İstanbul’un seçkin galerilerini şehrin çok daha adı sanatla anılan bölgelerinden, tabir-i caizse, transfer ettiniz. Bu kültür sanat politikasının hedefleri nelerdir? Polat Holding olarak sanat ve sanatçı bizim yıllardır odağımızda olan bir konu. Sanatsız bir yapı hayal edemiyoruz, projelerimize sanatı entegre etmeye ve sanatı her daim görünür kılmaya çalışıyoruz. Bu yüzden alışılageldik mekanların dışında sanat için yeni bir rota oluşturuyoruz. Polat Piyalepaşa’da kurduğumuz sanat galerileri alanı bunun en güzel örneklerinden bir tanesi. Projenin ilk etaplarında ulusal ve uluslararası çok değerli sanatçılara, koleksiyonerlere ve eserlere sahip olan galerileri ağırlamaya başladık. MERKUR, .art Sümer, Zilberman ve Pi Artworks galerilerine ev sahipliği yapıyoruz. Bu galeriler sanatın en güzel ve çağdaş örneklerini Polat Piyalepaşa’da sanat izleyicisi ile buluşturmaya devam edecek. Ayrıca, Piyalepaşa İstanbul projemizin yeni etabında yer alacak bin metrekarelik bir sanat merkezi olacak. Bu alanın içinde yer alan 700 metrekarelik bir çok amaçlı salon da sanat severlere hizmet verecek. .artSümer, Pi Artworks ve MERKUR ofislerini doğrudan bizlere taşıdı, Zilberman ise yeni şubesini Polat Piyalepaşa’da açtı. Polat Piyalepaşa’da yer alan bu önemli galeriler sene içerisinde toplam 24 özel sergi ile sanat severleri İstanbul’un yeni kültür sanat rotasında zengin bir sanat seçkisi ile buluşturacak. Galeriler, Pazar ve Pazartesi hariç her gün 11:00 - 18:30 saatleri arasında ziyarete açık.


Polat Holding CEO Kaan Yücel

Konuştuğumuz galerilerin hepsi çok memnunlar yeni yerlerinden ve uzun süre orada kalmak istedikleri yönünde beyan verdiler. Galerileresunduğunuz koşullardan biraz da siz bahseder misiniz? Polat Piyalepaşa; biraz önce de belirttiğim gibi İstanbul’un kalbinde yer alan bir lokasyon. Beyoğlu, İstiklal Caddesi, Karaköy, Kabataş, Nişantaşı ve Beşiktaş gibi şehrin cazibe merkezlerine birkaç dakika mesafede yer alan Polat Piyalepaşa; D-100 karayolu ve çevreyolu bağlantılarına, Dolmabahçe-Kağıthane tünellerine, Çağlayan Adliyesi’ne ve hastanelere yakın konumuyla ön plana çıkıyor. Ulaşım anlamında oldukça avantajlı durumda olan projemiz içinde pek çok noktada bulunan iletişim alanlarımız ile galerilerimizin faaliyetlerinin duyurulmasına katkı sağlıyoruz. İstanbul gibi park sıkıntısı yaşanan metropollerde otopark, özellikle sanat severlerin rahatça ziyaretlerini yapabilmeleri için büyük bir avantaj. Polat Piyalepaşa’da konut sahipleri ve misafirler park sıkıntısı yaşamadan keyifli ve konforlu bir yaşam deneyimi sürsünler istiyoruz. Yüksek tavanlı geniş yapılarında ferah bir alan yaratan projemiz çerçevesinde, kısa süreli park, taksi ve vale imkanlarının yanı sıra Şişhane Metro’ya shuttle servis hizmeti de sunuyoruz. Yıl içinde çeşitli kültür sanat etkilerini de hayata geçirmeye hazırlanan Polat Piyalepaşa, galerilerin ve ziyaretçilerinin tüm ihtiyaçları göz önüne alınarak tasarlanmış çok özel bir proje.


Kültür ve sanatla anılan bir konut geliştirme projesi olarak sonraki dönemde başka ne gibi faaliyetleriniz olacak? Bir ön planlama yapıldı mı? Konut, sanat, gastronomi, açık havada alışveriş deneyimi gibi çok yönlü bir yaşam alanı olarak tasarlanan Piyalepaşa İstanbul; yakında hizmete açılacak yeni etabı ile sinema kompleksi, bin metrekarelik sanat merkezi, içerisinde 700 metrekarelik çok amaçlı salon, zengin fast food noktaları ile farklı damaklara hitap eden seçkin restoran ve kafeleri kapsıyor. Polat Piyalepaşa içinde yakın dönemde Avrupa Yakası’nın ilk Penguen Kitabevi’nin de açıldığıprojede, bahar aylarından itibaren pop-up etkinlikler ve sergiler de gerçekleştirilecek.


Başka ve benzeri sanat kurumlarına da açık opsiyonlar var mı bünyenizde halen? Elbette, kültür - sanat anlamında kiralamalarımız talepler doğrultusunda devam ediyor.


Proje sakinlerinin sanat galerilerinin ayaklarına gelmesi konusuna geri dönüşleri nasıl oldu? Hem Polat Holding olarak biz, hem de konut sahipleri ve ev sahipliği yaptığımız misafirlerimizin tümü galerilerin varlığından çok memnun kaldılar. Özellikle konut sahipleri sanatın bu kadar ulaşılabilir bir konumda olmasından dolayı çok mutlular.


Bu tür bir marka yönetiminin sizler için nasıl bir değer yaratacağını düşünüyorsunuz? Türkiye’nin önde gelen sanat galerileri .artSümer, MERKUR, Zilberman ve Pi Artworks; Dolapdere ve İstanbul’un 500 yıllık tarihi semti Piyalepaşa’nın çehresini sanatın gücüyle dönüştürürken, sanat severleri de sanatın birbirinden güzel örnekleri ile yeni adreslerinde buluşturuyor. Bu sanat galerileriyle birlikte Piyalepaşa İstanbul da, İstanbul sanat haritasındaki yerini almış oldu ve biz bununla gurur duyuyoruz..artSümer ve kapı komşusu Pi Artworks İstanbul galerilerinin girişlerinden görünüm. .artSümer’in tam karşısında Zilberman Gallery yer alıyor.

Polat Piyalepaşa, orada yaşamayan oturmayan insanlar için bir uğrak alanı olmayı da hedefliyor gördüğüm kadarıyla. Özellikle sanat severleraçısından. Şimdiye kadar bu konuda nasıl geri dönüşler aldınız? Türkiye’nin özel sektör tarafından gerçekleştirilen en büyük kentsel dönüşüm projesi olan Piyalepaşa İstanbul’da yer alan sanat galerileri, mağazaları, gurme restoranları ile şehrin buluşma noktası olmaya aday. Biz özellikle sanat severlerden, alışveriş ve yaşam merkezi Polat Piyalepaşa ile ilgili oldukça olumlu geri dönüşler aldık. Aktivitelerin artması taleplerini de aldık. İstanbul’da özellikle sanat dünyasının yeni bir buluşma noktasına ihtiyacı vardı, bunu açılan galerilerin yanı sıra yeni etabımızda yer alacak sanat merkeziyle tamamlıyor olacağız.


Polat Holding’in Piyalepaşa projesi dışında diğer projelerinde, mevcut olanlar ve sonraki yapılacak olanlarda, kültür sanata böyle bir kucak açma fikrinin yansımaları olacak mı? Polat Holding olarak kültür sanat projelerine her çalışmamızda yer vermeyi ve kültür sanatı destekleyerek gelişimine katkıda bulunmayı çok istiyoruz. Konum ve projelerin de uygunluğu dahilinde mekansal olarak uygunluğumuz olduğu sürece kültür sanat etkilerini kucaklamak en önemli hedeflerimizden. Diğer yandan biliyorsunuz holdingimizin Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Adnan Polat, 2017 yılında Ma- car Devleti tarafından kurulan Gül Baba Türbesi Mirasını Koruma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı’dır. Bu anlamda vakfın da misyonunu yerine getirmek adına, Macar - Türk dostluğunu korumak ve teşvik etmek için kültürel etkinlikleri, gastronomi, dil, geleneksel halk kıyafetleri ve müzik alanlarını destekliyoruz. Hatta bu çerçevede 1 Nisan tari- hinde, ünlü besteci İlyas Mirzayev’in bestesi olan “Gül Baba Senfonik Şiiri”, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası aracılığıyla ve Macar sanatçıların konukluğuyla ilk kez izleyiciyle buluşacak. Piyalepaşa İstanbul’a nazır bir heykeli de bulunan Gül Baba sayesinde Türk - Macar dostluğunu bir adım öteye taşırken holding genel merkezimizin alt katında bulunan Macar Kültür Merkezi vasıtası ile kültürel ve sanatsal çalışmaları her açıdan desteklemeye devam ediyoruz.


IstanbulArtNews | Nisan 2022

368 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör