• IAN

Sanatçı ikilisi Londra’da sanatseverlerle buluşuyor

Güncelleme tarihi: 21 Oca


ha:ar sergisi 13 Ocak- 12 Şubat tarihleri arasında Londra’da JD Malat Gallery’de gerçekleşecek.

En son ‘Pulse: electricMannerism’ serilerini Contemporary İstanbul kapsamında sergileyen ha:ar, bu ay Londra’da kendilerini temsil edilen

JD Malat Gallery’de geniş kapsamlı bir seçkiyle yer buluyor.


Contemporary istanbul’daki çalışmalarıyla dikkat çeken sanatçı ikilisi ha:ar (heykeltıraş Hande şekerciler ve yeni medya sanatçısı Arda Yalkın) şimdi de Londra’daki sergileriyle sa- natseverlerle buluşuyor. Ankara’da başladıkları “Pulse: electricMannerism” serisiyle Venedik ve Milano’nun ardından geçen aylarda Contemporary İstanbul kapsamında İstanbul’da dikkat çeken ikili şimdi ise Londra’da temsil edildikleri galeri olan JD Malat Gallery’de geniş kapsamlı bir seçkiyle yer buluyor.

Son sergilemelerinde olduğu gibi ha:ar’ın üretimlerine heykeltıraş ve yeni medya sanatçısı Hande Şekerciler’in “Ecstasy” adlı heykel serisinden eserler eşlik ediyor. Seçki dahilinde ha:ar’ın ilk defa karşımıza çıkan eserleri arasında lightbox çalışmaları, NFT’leri ve ilk örnekleri Contemporary İstanbul’da görülen videoları yer alırken Hande şekerciler’in de yeni heykelleri merak uyandırıyor. 13 Ocak- 12 Şubat tarihleri arasında Londra’nın önemli galerilerinden JD Malat Gallery’de gerçekleşecek olan sergide ikilinin "Pulse:electricMannerism" başlığı altında sergilenen üretimlerine plastik sanatlar ile yeni medya teknolojisi arasındaki kesişimi keşfettikleri yeni çalışmaları dahil oluyor. ha:ar’ın çalışmaları, Rönesans ve Barok dönemlerinin büyük ustalarını, geçmişi yeniden yorumlayan bir dizi kompozisyonu fiziksel ve sanal bir ortamla ilişkilendirerek keşfediyor. Maniyerist bir etki öneren ha:ar'ın çalışmalarının her bir ögesi mistik pozlarda tasvir edilirken, Barok resmini anımsatan bulutlarla çevrili dramatik bir bedensel gerilim ile karakterize ediliyor. Sanatçıların benimsediği teknoloji, izleyicinin önünde durmak ya da estetik deneyimin odak noktası olmak niyetinde değil; daha ziyade, yeni anlamların keşfedilmesine yardımcı oluyor. İnsanlığın yarattığı medeniyetle, ürettiği teknolojiyle ve varoluş biçimiyle çatışma konularına odaklanan sanatçı ikilisinin sergisinde “İmkansız Heykeller” serisinden işler de yer alıyor. Serinin yeni parçası olan video çalışma da sergi kapsamında ilk kez izleyicilerle buluşmayı bekliyor.

Hande Şekerciler’in heykelleri, dijital ve somut gerçekliklerin yansımalarını araştırıyor. Sanatçı, Rönesans yankısına dalmış görünen bir insan figüründen yola çıkarak, öznelerin kimliğini altüst ederek, onları saç ve giysi gibi karakterize edici unsurlardan arındırıp özgürleştiriyor. Böylece izleyici bedenleri anonim olarak, herhangi bir sosyal yapının ötesinde görme fırsatı yakalıyor.

Toplumsal meselelere heykel perspektifinden yaklaşan Hande Şekerciler’in figürleri Helenistik ve Rönesans sanat eserlerinden ilham alıyor. Kıyafet, saç, cinsiyet gibi detaylardan arındırılmış bronz heykeller, çelişkili ve farklı ruh hâllerini yansıtıyor. Sanatçının ‘farklılığı’ sıradanlaştıran yaklaşımı, kimliksiz figürler üzerinden ütopik bir dünyanın kapılarını aralıyor. Fiziksel detayların ve varlığın ötesine geçerek yaşanan an, duygu ve ruha şahitlik etmeyi öneriyor. Sergiye ayrıca ha:ar ve Hande Şekerciler’in çalışmalarından görsellerin ve özel metinlerin yer aldığı bir kitap eşlik ediyor. 800 edisyonlu, özel baskı kitaba çok yakında J.D.Malat Gallery ve ha:ar internet sitelerinden ulaşılabilecek.


IstanbulArtNews | Ocak 2022

78 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör