• Ege Işık Özatay

Sanatçı kitabı, limitli edisyonla sergide

Güncelleme tarihi: 26 Oca

Ege Işık Özatay


Toplumsal bellek, sanat ve hayat üzerine ürettiği neon işleriyle de tanınan ardan Özmenoğlu’nun 2008-2020 yılları arasında ürettiği işler, 7 Ocak’a kadar Anna Laudel Galeri’de sergileniyor. Ayrıca sanatçının ‘You Like My Work Ha?’ başlıklı, aynı zamanda sanat eseri olma özelliği de taşıyan kitabı da sergi kapsamında sergileniyor.


İnsan her gün hata yapan ve yaptığı bu hata üstüne düşünebilen bir canlı türü. Aynı hatayı defalarca kez yapmayı başarabilen bu canlı türü kendine aynı soruyu sorar durur; “neden bunlar hep benim başıma geliyor?” Neyse ki insan hata yaptığı kadar krizi fırsata çevirebilme becerisine de sahip bir canlı. insan beyni hatalarından öğrenebiliyor. Dünya her gün uçağı kaçıran, çantasının fermuarını yaptırmadığı için cüzdanını yankesiciye kaptıran, sevgilisinin doğum gününü unuttuğu için terk edilen insanların gözyaşlarıyla dolup taşıyor. Bu insanların hepsi tek bir ağızdan “bundan sonra post-it kullanacağım,” diyerek hata yapma olasılıklarını düşürmeye çalışıyor. Eserlerinde sıklıkla post-it kullanan Ardan Özmenoğlu ise bu duruma bambaşka bir yorum katıyor.


Ardan Özmenoğlu, ‘You Like My Work Ha?’, 2021 Fotoğraf: Kayhan Kaygusuz

Çalışmalarının kavramsal çerçevesinin eserin malzemesiyle aklına geldiğini söyleyen sanatçı Özmenoğlu ekliyor, “eserlerimde post-it kullanma sebebim yaşamımızda unutulmaz konuları seçmemden kaynaklanıyor.” Neredeyse bütün hayatının atölyede geçtiğini belirten sanatçı, “evim ve atölyem birbirinden ayrı değil çünkü sanatım ve hayatım birbirinden ayrı değil. Sanat pratiğim 14 yıldan beri hem onun beni hem de benim onu geliştirdiğim iç içe geçen bir olgu. ipek baskı, tekniğimi oluşturuyor. İpek baskı için üçüncü elim diye de bahsedebilirim,” diyor. Toplumsal bellek, sanat ve hayat üzerine ürettiği neon işleriyle de tanınan sanatçı, bize kim olduğumuzu, nerede yaşadığımızı yeniden hatırlatıyor. Etrafımızda dimdik kuyrukları ve tombul karınlarıyla dolaşan kedileri, Zeki Müren’i, cumbalı balkonları, anneannemizin mutfağını kar- şımıza bambaşka biçimlerde çıkaran Özmenoğlu, çalışmalarına koyduğu isimlerin çok önemli olduğunun altını çiziyor.


Özmenoğlu’nun “Bir gün herkes Zeki Müren’i sevecek”, “Bir kedim bile yok”, “Cumaya gittim gelicem”, “Anlayana”, “Seni Sevmeyen Ölsün”, “Babam sağ olsun”, “Bunu ben de yaparım”, “DOES EXIST” başlıklarını verdiği her bir çalışması izleyiciye kavramsal anlamda geçmişe ve bugüne ait hikayeler anlatıyor. Özmenoğlu’nun 2008-2020 yılları arasında ürettiği neon eserleri, şu anda bir seçki halinde Anna Laudel Galeri’de sergileniyor. Ayrıca sanatçının Anna Laudel tarafından yayımlanan “You Like My Work Ha?” başlıklı, aynı zamanda sanat eseri olma özelliği de taşıyan kitabı da sergi kapsamında sanatseverlerle buluşuyor. Malazlar Kibrit, Yeni Rakı, Arko tıraş köpüğü, Nuri Leflef ayakkabı boyası gibi Türk toplumunun zihninde yer etmiş tüketim malzemeleriyle, Zeki Müren, Orhan Gencebay gibi gündelik hayatın bir parçası olmuş isimleri harmanlayarak sanat eseri haline getiren Ardan Özmeoğlu’nun sanatçı kitabının her bir sayfası poster olarak karşımıza çıkıyor. “You Like My Work Ha?” Anna Laudel tarafından 500 edisyon olarak yayımlandı. Özmenoğlu’nun her bir edisyonunu imzaladığı kitap ve eş zamanlı olarak Anna Laudel’de gerçekleşen sergi 7 Ocak tarihine kadar izleyici ile buluşacak.


IstanbulArtNews | Ocak 2022

73 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör