• Öykü Terlemez

‘Turist kalitesini artırmanın yolu sanat’

Bodrum’un yalnızca deniz tatili için tercih edilen bir destinasyon olması dışında, beldede kültür ve tarih turizminin ön plana çıkarıldığı atılımlar ivme kazandı. Bodrum Belediyesi Sanat Direktörü Ali Çakır, 38 sanat galerisinin ve belediyenin katkılarıyla gerçekleşen organizasyonların yer aldığı Bodrum’da gerçekleşen projeleri anlattı.Her yaz çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlayan Bodrum, sanatseverlerin ilgi odağı olacak birçok projeye ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Pandemiyle birlikte yaz kış yaşayanların sayısının hızla arttığı beldede, sanatçıların ve üretimlerinin yer aldığı mekanlar da çoğaldı. Türkiye’de deniz turizminin en yaygın olduğu yerlerden biri olan Bodrum’un kültür turizmini de geliştirmek adına çalışmalar sürdürdüklerini belirten Bodrum Belediyesi Sanat Direktörü Ali Çakır konu hakkında “Bodrum’a gelen turistlerin daha kaliteli bir kitleden oluşmasını sağlamanın yolunun sanat olduğuna inanıyoruz.” diyor. 10 yıl önce yalnızca bir sanat galerisinin bulunduğu beldede bu yıl itibariyle 38 sanat galerisi izleyicileri ağırlıyor. Bunun yanı sıra belediyenin kültür merkezlerinde gerçekleştirilen sanat etkinlikleri ve fuarlarla da Bodrum, yazları alternatif bir sanat merkezi olma yolunda ilerliyor.

Bu gelişmelerden son derece memnun olduklarını belirten Çakır, yaz ayları kadar yoğun olmasa da, kış aylarında da birçok organizasyona ev sahipliği yapıldığını; kış sezonunda yaklaşık sekiz ila 10 galerinin açık olduğunu, kültür sanat merkezlerinde düzenlenen sanat etkinliklerinin tam kapasiteyle gerçekleştiğini belirtti. Ali Çakır, Bodrum’da yaşanan sanat gelişmeleri hakkında sorularımızı yanıtladı.


Bu yıl Bodrum’daki sanatseverleri çağdaş sanat adına hangi yenilikler karşılıyor?

Bodrum’da çağdaş sanat adına yeni atılımlar gerçekleştirmek istiyoruz. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras da bu konuda çok istekli. Kendisi sanatla çok ilgili ve koleksiyoner kimliği var. Dolayısıyla plastik sanatları çok seviyor. Ben de üniversite yıllarından bu yana sürekli sanat alanında işlerle ilgileniyorum. 1987 yılından beri sergi asıyorum, yerleştiriyorum. Onun dışında da tüm tezlerimi bu konu üzerinde yaptım. Bu iş hem ilgilendiğimiz hem de keyif aldığımız bir iş. Bir de Bodrum’a gelen turistlerin daha kaliteli bir kitleden oluşmasını sağlamanın yolunun sanat olduğuna inanıyoruz. Bunun başka bir yolu ve yöntemi olmadığını düşünüyorum. Eski zamanlara baktığınızda, 70’lere ve 80’lere, bunu net bir şekilde görebiliriz. O zamanlarda Türkiye’nin ve dünyanın birçok yerinden çok sayıda sanatçı geliyordu Bodrum’a. O zamanları, yani o kaliteli zamanları çok özlüyoruz. Tekrar bu kitleyi geri getirebilmek için birkaç senedir çeşitli atılımlar gerçekleştirdik. Sanıyorum bu sene bu atılımların en güçlüsü gerçekleşecek. Bu atılımlar nelerdir? Öncelikle iki tane sanat fuarımız olacak. Birisi geçen sene de yapılan BAF yani Bodrum Art Fair. İkincisi de Murat Pilevneli’yle gerçekleştireceğimiz bir hafta sürecek Plastik Sanatlar Haftası. Belki bu 10 gün sürecek bir organizasyon. Bunu da Bodrum’un en gözde yerlerinden Yalıkavak’ta yapmayı planlıyoruz. Murat Bey ile beraber yapacaklarımız bunlardan ibaret değil. Bodrum’un göbeğinde inanılmaz güzel bir lokasyonda, tüm dünyanın ilgisinin üzerinde olduğu Refik Anadol’un sergisini, Noel Baba Kilisesi’nin içinde yapacağız. Bodrum Kalesi’nde de dünyaca ünlü heykeltraşların heykellerinden oluşan bir sergimiz olacak. Bunun dışında Bodrum Belediyesi’ne ait sergi salonlarımız var. Bodrum’da iki tane, Turgutreis’te bir tane, yine Bodrum’da ayrı bir salonumuz daha var. Buralarda da değişik ve farklı tarzlarda eserler sunulmaya devam ediliyor. Ekim ayında ise yine bir projemiz olacak. Bu projeyi de Mardin Bienali’ni gerçekleştiren Döne Otyam ile gerçekleştireceğiz. Bu yaz çok aktif bir dönem bizi bekliyor.


Yaz sezonu kadar olmasa da kış aylarında da hatırı sayılır bir nüfus Bodrum’da ikamet etmekte. Kış aylarında da sanat etkinliklerinin gerçekleşmesi adına atılımlar yapılıyor mu?

Kışın daha çok mecburi olarak kapalı mekanları kullanıyoruz. Yaz ayları kadar yoğunluk olmadığı için kapalı mekanlarımız bize yetiyor. Bu mekanlarda daha çok bilimsel araştırma içeren projelere yöneliyoruz. Sanat adına da sergilerimiz 12 ay devam ediyor. Bodrum’da sürekli devam eden projeler var; bir de yazın gelip gidenler var. Yine de Bodrum’a kış aylarında geldiğinizde de en az sekiz 10 galeriyi açık olarak bulabiliyorsunuz. Bundan 10 sene önce Bodrum’da yalnızca bir galeri olduğu düşünülürse bu büyük bir atılım.

Bu yaz aktif olarak 38 galeriye ulaştık. Kışın bile bu kadar açık yer bulmak mucize gibi oldu. Kışın gerek plastik sanatlarda gerek görsel sanatlarda gerek müzikte Bodrum inanılmaz yaşıyor. İki kültür merkezimiz var. Kışın dahi buralarda yer bulunamıyor. Kış aylarında da Bodrum Belediyesi galerilerinin tamamı açık. Heredot Kültür Merkezi, Şevket Sabancı Kültür Merkezi ve Mousolos Galeri açık. Trafo Galeri de var ancak orası aynı zamanda Bodrum’un belediyeye ait en keyifli restoranlarından biri olduğu için kasım ve mayıs ayları arasında kapalı kalıyor. Onun dışında tüm galerilerimiz kışın da açık.


Şevket Sabancı Kültür Merkezi’nde ne gibi etkinlikler sanatseverleri karşılıyor?

Burada genelde özel etkinlikler yapmaya çalışıyoruz. Ağırlıklı olarak koleksiyon sergileri açmaya gayret ediyoruz. Geçen sene en son rahmetli Murat Balkan’ın koleksiyonu geldi. İçinde Türk resminin seçkin örnekleri vardı. Çok iyi bir koleksiyon sergisi oldu. Bu sene yine koleksiyon sergilerine ağırlık vereceğiz. Orda daha önce hep Türk resimlerinin en iyi isimlerinin sergileri gerçekleşti. Bedri Baykam, Ergin İnan… Bu sene de çok büyük bir koleksiyonerin sergisi gelecek. Ondan sonra birkaç sergi daha olacak. Biz orayı kasım ayına kadar açık tutuyoruz. Ardından orada yine plastik sanatlarla ilgili etkinlikler, eğitimler ve değişik aktiviteler de gerçekleşiyor. Kışın da çok iyi sergiler olursa, hemen eğitimleri yan binaya kaydırıp binayı galeri işlevine geri dönüyoruz. Orası bizim atbaşı dediğimiz yer oldu. Yedi sene önce orayı açtığımızda Bodrum’da iki tane galeri vardı. Gerek günlük izlenme sayısı, gerek açılan sergi kalitesiyle Bodrum’da iyi bir yönelim oldu. Tabii bunda oradan hemen sonra Yunus Büyükkuşoğlu tarafından açılan Zai’nin de çok büyük etkisi oldu. Yine Bodrum’da Dibeklihan adında bir sanat merkezimiz daha var. Bu sene Pilevneli Bodrum olacak. Çok büyük bir etki bırakacağını düşünüyorum. Bir de Bodrum’da artık İstanbul’daki birçok galerinin şubesi açılmaya başladı. Bunlar Bodrum ve sanat adına güzel şeyler. Çünkü artık insanlar Bodrum’a sadece deniz, kum, güneş için değil sanat için de gelecek. Geldikleri zaman daha alternatif daha güzel şeyler de bulabilecekler. Kültür turizmine çok önem veriyoruz. Bodrum’daki turizm anlayışının doğru yerleşmesi ancak kültürle olacak. Bir tarih turizmi, iki kültür turizmi bizim önceliğimiz. Bunda da farklılık yaratmak bizim en büyük ilkelerimizden biri, belediye olarak. Ancak bunları gerçekleştirebilirsek Bodrum’a doğru kitlelerin geleceğini düşünüyoruz.


Ali Çakır, Şevket Sabancı Kültür Merkezi’nde özel etkinlikler yapmaya ve ağırlıklı olarak koleksiyon sergileri açmaya gayret ettiklerini söylüyor.


İstanbul’daki galerilerin Bodrum’da şube açtıklarını belirttiniz. Bu anlamda Bodrum’un İstanbul’a alternatif olabileceğini düşünüyor musunuz?

Tamamen alternatif demeyelim de kışın Türkiye’nin sanat merkezi İstanbul ise artık çok net söyleyebiliyoruz ki yazın da Bodrum’dur. Çünkü yaz aylarında İstanbul sanatsal olarak yaşamıyor. Ancak Bodrum güçlü ve iyi bir şekilde yaşıyor. Dolayısıyla yaz ayları için İstanbul ve Türkiye’deki tüm bölgeler yerine Bodrum bir sanat merkezidir, diyebiliriz.Devam eden projelerinizin yanı sıra yakın gelecekte ne gibi atılımlar gerçekleştirmeyi planlıyorsunuz?

Mutlaka bir Bodrum Modern projesi ve Bodrum Modern’le yaşayan Açık Hava Sanat Merkezi gerçekleştirmek istiyoruz. Bunun dışında Bodrum’un normal fuarlarının dışında sürekli sanat fuarlarının olduğu, yazı sanatla geçiren, sanatla yaşayan bir yer haline gelmesini istiyoruz. Bodrum’da herhangi bir sanatçının denize girdiğine dair haberlerle değil, çağdaş sanatçıların eserlerinin burada olduğuna dair haberlerle anılmak istiyoruz. Bunun için Ahmet Aras da canla başla çalışıyor. Bu tarz projelere ve proje sunan kişilere çok sıcak yaklaşıyoruz. Herkesin bir projesi var; ancak herkesin inanılırlığı ve güvenilirliği yok. Bu konuda tabii ki kendini kanıtlamış kişilerle yürümeye gayret ediyoruz. Şevket Sabancı Kültür Merkezi’nde çok güzel bir sanat kurulumuz var. Bu kurulun başkanlığını herkesin tanıdığı profesör ve ressam Devrim Erbil yürütmekte. Kurulun üyeleri arasında koleksiyoner Yunus Büyükkuşoğlu, ressam Hanefi Yeter, akademisyen Prof. Burcu Karabey, sanat tarihçisi Prof. Kıymet Giray son olarak bu sene kurulumuza dâhil olan Eskişehir OMM kurucusu Erol Tabanca var. Bu sene kurulla birlikte Bodrum’da sanat adına neler yapılabilir konusunun tartışıldığı birçok toplantı gerçekleşecek. Katkı sağlamak isteyen tüm paydaşları bekliyoruz.


Bu kurulun amacı Bodrum Belediyesi’nin gerçekleştireceği sanat projelerinde yol haritası oluşturmak mı?

Kurul, rahmetli Şevket Sabancı’nın isteği üzerine kurulan bir kurul ama sanatla ilgili birçok konuda başkanımızın da isteğiyle kurula danışarak hareket ediyoruz. Bizlere, bienal ve sergi düzenlemek için başvurular geliyor. Bu gibi konuları kurulla görüşerek çözüyoruz. Buraya gelen bir işe tek kişinin evet veya hayır demesi yerine işlerin böyle yetkin isimlerin olduğu bir kurulda görüşülmesi daha iyi bir tercih. Bu, ortaya çıkan işlerin de daha iyi olmasını sağlıyor.


Belediyenin sanat etkinliklerine ayırdığı bütçe yeterli oluyor mu? Bahsettiğiniz veya planladığınız projelerin hayata geçmesinde destekler ve iş birlikleri söz konusu mu?

Şimdi yaramıza tuz bastınız. Bu kısımda Bodrum Belediyesi maalesef çok yetersiz kalıyor. Bodrum Belediyesi ödeneklerini hâlâ 180 bin nüfusa göre alıyor. Özellikle pandemiden sonra kışın bile Bodrum’da yaklaşık 450 bin kişi yaşıyor. Üstüne üstlük bu yılki enflasyon artışı sebebiyle Bodrum Belediyesi’nin bütçesi de Türkiye’deki birçok insanın bütçesi gibi darmadağın oldu. Sanat adına ayrılması gereken paraların gerçekten inanılmaz küçüğünü ayırabiliyoruz. Bu konuda da birçok kişiden yardım istiyoruz. Bazı gönüllü kişiler kendileri sorumluluk alarak çözmeye çalışıyorlar ama belediye olarak yapmaya çalıştığımız işlerde çok fazla destek alamıyoruz. Türkiye’nin en kaymak kesimi Bodrum’da. Aklınıza gelen önemli isimlerin tamamı buradalar. Kültür sanat anlamında onların da desteklerini bekliyoruz.


IstanbulArtNews | Temmuz / Ağustos

41 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör