• info5564183

Urla galerisi BE Contemporary, Peter Piek’i ağırlıyor
Farklı disiplinlerde, çeşitli enstrümanlarla ve çok boyutlu olarak üretimde bulunan Alman sanatçı Peter Piek uluslararası gezici projesi 1 World 1 Painting kapsamında İzmir Urla’da yer alan BE Contemporary’ye konuk oluyor. Sanatçı, 12 Temmuz’a kadar ziyaret edilebilecek serginin 18 Haziran tarihli açılışında kendi bestelediği parçaları çaldığı bir canlı müzik performansıyla izleyicinin karşısına çıktı.

Piek sanat pratiğinde her şeyi “hareketin özgürlüğe doğru çözüldüğü” bir resimmiş gibi ele alıyor, boyutlar ve kullandığı mecraların birbiriyle bağlanma hallerini ve ilişkiselliklerinin dağılışını ortaya koyuyor. Ressam, söz yazarı, müzisyen, yazar ve performans sanatçısı olarak hangi mecrayı kullanırsa kullansın, izleyicilerine doğrudan bir deneyim vaat ediyor. Yaratıcı sürecini sanat mecrasıyla arasında gelişen bir diyalog olarak gören sanatçı, eserin ancak “her iki taraf da sustuğunda” tamamlandığını belirtiyor.

Pekçok sergiye katılan, konser veren, çok sayıda kitap yayınlayan ve hareket halindeyken üretmeyi seven sanatçı yakın zamanda yeni uluslararası gezici projesi 1 World 1 Painting’e başladı. Bu proje kapsamında karavanıyla Almanya, Çekya, İsviçre, İtalya, Macaristan, Gürcistan, Yunanistan, Romanya ve Türkiye’de yolculuk eden sanatçı her ülkede yerel sanat galerileriyle işbirliği yapıyor. Zaman ve mekan içinde genişleyen, tek bir anda değil ancak “zaman ve hareket” içinde deneyimlenebilen bir yerleştirme olan 1 World 1 Painting bu şekilde oluşuyor. Sanatçı müzik ve resim arasında salınan mekana özgü yerleştirmeler yaratıyor. Çizgiye benzeyen ahşap çubuklar çizgi ve renk gibi resim ögelerini esere taşırken, yaratılan kompozisyon ise zaman ve hareketin bulunduğu boyutu ortaya koyuyor. Sergi Piek’ın canlı, özdüşünümsel; kompozisyon, boyut, çizgi, yön gibi ögeleri yeni anlatım biçimleri olarak tartışmaya açan soyut resimlerinden bir seçki ve 1 World 1 Painting projesi kapsamında mekana özgü üretilen bir enstalasyondan oluşuyor.


IstanbulArtNews | Temmuz / Ağustos
89 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör