• Burcu Dimili

Viyana’nın dehlizlerinde kaybolmak

Pi Artworks İstanbul, 26 Şubat-23 Nisan tarihleri arasında Kemal Seyhan’ı Futuregarden isimli sergisiyle dördüncü kez ağırlıyor. Eserlerinde yansıttığı katmanlar, boya ile kurduğu ilişki ve derinlikli anlatımıyla tanınan Kemal Seyhan, sergide bizi Viyana’nın karanlık sokaklarına sürüklerken, tarihin ruhuna bugünün perspektifinden bakıyor.


Çalışmalarına siyah boya ve yatay konumlandırılmış tuval ile başlayan Kemal Seyhan, ardından boyayı düz, dikey veya yatay biçimlerde titizlikle uygular. Fotoğraf: Kayhan Kaygusuz


Siyah kimi için yasın simgesidir, kimi için ölümün, kimi için de umutsuzluğun. Ancak Kemal Seyhan’ın Futuregarden kapsamındaki “siyah”ı bu ifadelerin ötesine geçiyor ve rengi adeta kimliksizleştiriyor. Sanki o siyah, diğer tüm renkleri temsil ediyor. Yatay, dikey, renk, yoğunlaştırma... İlk bakışta pek de bir anlam ifade etmeyen bu dört kelime aslında sanatçı Kemal Seyhan’ın kendi işlerini anlatırken kullandığı ifadeler. Sanatçının çalışmaları incelendiğinde bu kelimeleri neden seçtiğini anlamak çok da zor değil. Zira yatay ve dikey formlar, öznel renk kullanımı, yoğun biçim ve anlatım onun üslubunun en karakteristik unsurları. Çalışmalarına siyah boya ve yatay konumlandırılmış tuval ile başlayan Seyhan, ardından boyayı düz, dikey veya yatay biçimlerde titizlikle uygular. Binlerce spatula dokunuşuyla uy- gulanan kilolarca boya ile her tuval- de özel katmanlar oluşturur. Sanatçı benzer deneyimi kağıt üzerinde de grafit kullanarak dener. Üretim sürecini bir sorgulama seansı şeklinde algılayan Seyhan, bir sanatçı/ressam olarak ne yaptığını sorgular. Tekrar eden eylemlerin verimliliğinden ilhamla adeta bir ritüele dönüşen üretim sürecinde doğayı taklit eder. Katmanların beraberinde biriken deneyim, zaman ve enerji resmi ortaya çıkaran etmenlerdir. Futuregarden sergisi, galerinin minimal düzeninde mekana özgü bir müdahaleden izler taşıyor. Serginin kökleri; Viyana şehir merkezinin güneybatı sınırı olan altıncı bölgedeki Mariahilfe Caddesi’nde galerici ve küratör Amer Abbas’ın daha önce açtığı sanat galerisiyle aynı bloktaki ve yine Abbas’a ait Futuregarden isimli kafeye uzanıyor. Öyle ki Kemal Seyhan sergisine başlık olarak da bu kafenin ismini koyuyor. İlk duyulduğunda fütüristik bir izlenim uyandırarak akıllara yapay zekanın hüküm sürdüğü, robotların kol gezdiği, laboratuvar ortamında bitkilerin yetiştirildiği bir ortam getirse de gerçek pek de öyle değil. Tam da aksine, gelecekten çok geçmişin peşine düşen, anılardan ilham alan bir sergi. Tarihe tanıklık eden kafenin Esterházypark’a bakan pencerelerinden İkinci Dünya Savaşı’nın zirvesinde milliyetçilik anıtı olarak inşa edilmiş yedi kuleden biri görülür; uçaksavar kulesi Flakturm. Bu kule aynı zamanda 1991’de, kavramsal sanatçı Lawrance Weiner’in geçici enstalasyon olarak tepesine yerleştirdiği “Zerschmettert in Stücke (im Frieden der Nacht)/ Smashed to Pieces (In the Still of the Night)” yazılı beton yapı ile de özdeşleşmiştir. Enstalasyon ile birlikte yeni bir mimari anlam kazanmış ve milliyetçilik sembolünden savaş karşıtı bir anıta evrilmiştir. 2019’da lüks bir restorana ev sahipliği yapacak panoramik bir cam yapıya yer açmak için eserin kaldırılması, daha doğrusu paramparça edilmesi Seyhan’ın da üretimlerindeki müdahaleye ilham verir.

Sergi, gelecek mesajları veren isminin aksine ziyaretçilerini geçmişe giden bir zaman tüneline sokuyor. Bu tünelde sanatçının kariyerinin başlangıcı olan 1993’te, Viyana’nın en eski kiliselerinden Michaelkirche’deki grup sergisine dek gidiyoruz. 10 yıldan uzun bir süredir üzerinde çalıştığı bir dizi eskiz, şehrin görsel tarihiyle diyaloğa girme çabası, aynaya benzer nesneleri kullanımı o zamanlarda sanatçının çalışma pratiklerine dair ipuçları veriyor. Sanat-çının üretimleri, zamanla şimdinin kaygılarını tarif eden, geleneksel resmin dışında konumlanan eserlere evriliyor. Futuregarden, bizi Seyhan’ın sanat günlüğünden birkaç sayfa ile baş başa bırakıyor. Sanatçının siyahlığında kaybolduğumuz eserleri, adeta sonsuzluğun simgesi gibi. Rengi, zamanı, anıları gizleme pratiği gibi okunabilecek siyah ve gri kullanımı, bir nevi derinlik oyunu. Resmi, bir nesneden çok mekana özgü ve geçici bir yerleştirme olarak algılayan sergi kap- samında, sanatçının katmanlarında hafıza, mekan, bilinç akışının peşine düşmek mümkün. Sergiyi 23 Nisan’a kadar ziyaret edebilirsiniz.


Futuregarden sergisi, galerinin minimal düzeninde mekana özgü bir müdahaleden izler taşıyor.

IstanbulArtNews | Nisan 2022

153 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör